Dünyada tuhaflıklar bitmiyor.

Özbekistan'ın Kaşkaderya vilayetinde bazı vatandaşlara para cezası verildi. Sebebi ise tuhaf: Bir kadını dövmüşler.

Peki neden dövmüşler? İşte burada işler karışıyor. Kadın aslında dayağı hak etmiş.

Türkiye'de, 1996 yılında vefat eden Vehbi Koç'un mezarı açılıp ceset çalınmıştı. Lakin bu seferki mezarın sakini fakir. Bir altın dişi bile yok.

Kaşkaderya vilayeti, Uluğbek ilçesi, "Kabr-i Ahun" mezarlığındaki mezarı açan kadın daha önce de açmış ama işini tamamlayamamış.

Ölen Tursun Akhmedov'un akrabalarına göre, kadın mezarı 1 Eylül 2019'da açmış.

"Babamın mezarı ilk olarak 21 Temmuz 2019'da açıldı," diyor Umid Ahmedov. "22 Temmuz'da bir komşu beni aradı ve 'Babanın mezarı açık' dedi. Tüm işimi bırakıp mezarlığa gittim. Eğer gidersem, bu gerçekten bir mezar ve babamın cesedi görülür. Üzerinde yatıyordu. Mezarı hızla kapattık. Oraya vardığımızda, mezar açık kaldığında köpekler cesedi sürükleyip götürebilirdi" demiş merhumun oğlu Ümmid Ahmedov.

Birkaç gün babasının mezarını korumak için mezarlık nöbeti tutan Ümmid'i dedikodular perişan etmiş. Babasının büyük bir borcu veya birilerine kötülük yaptığını düşünerek dedikodu yapmış çevredekiler. Ümmid düğünlere bile gidemez olmuş.

"1 Eylül 2019'da bir komşu beni aradı ve 'Babanın mezarını açmaya çalışan birini yakaladık' dedi. O zaman ne yaptığımı bilmiyorum. Ben kızgındım. O anda mezarlığa ulaştım ve mezarı açan kadına vurdum. Kendimi kontrol edemedim. Arkasında kimin olduğunu merak ettim. Babamın cesedini götürüp götürmeyeceklerini merak ettim."

İnternet sitelerinde kadının mezardaki meyyitin altın dişlerini çalmak istediği iddia edilmiş ama bu iddia asılsız. Vefat eden Tursun Akhmedov 7 Mayıs 2019'da 75 yaşında ölmüş. Borçlu değilmiş, kimseye büyük bir kötülük yapmamış, altın dişi de yokmuş.

Kadına vuranlardan biri de Muhtereme Kurbanova. mezarda yatan onun amcası. "25 yaşındaki yeğenimde amcam öldükten sonra öldü. Mezarını da açmak isteyip istemediklerini merak ediyordum ”demiş o da. "Bu yüzden çok kızdım ve o kadını dövdüm" demiş.

Mahalli yargı mercileri bunlara para cezası vermişler ama iş bambaşka çıkmış.

Şehrisebzli kadının yanında mezarı açmada kullandığı bir keser ve bir de kara tavuk varmış.

Psikolojik problemleri olan kadın, kara tavuğu o mezara gömerse iyileşeceğine inanıyormuş.

Kaynak: daryo.uz