Türkmenistan'ın doğusundaki koronavirüsten bir kişi öldü. Devlet Sağlık ve Hastalıkların Önlenmesi idaresindeki haber kaynağı adı gizli tutulmak kaydıyla haberi veren medya kuruluşuna bilgi verdi.

Ölen kişi, Türkmen vatandaşları ve Çin'den gelen Çin Milli Petrol Şirketi'ndeki Çinli işçiler için Lebap bölgesindeki  bulunan kampta kalıyordu.

Ölen kişi hakkında bilgiler çok gizli tutuluyor.  Haber sitesi sadece Çin'de üniversite öğrencisi bir genç olduğunu keşfetmeyi başardı. Ölenin cesedi yakıldı.

Orta yaşlı bir Mary (Merv) bölgesi sakini de “daha ​​önce bilinmeyen bir viral enfeksiyon belirtileri” ile hasta. Lebap bölgesindeki karantina kampında kritik bir durumda.

Karantina kampı, Türkmen Savunma Bakanlığı acil servisine ait mobil bir hastanedir. Hastane metal yük konteynırları ve şişirilebilir modüllerden oluşur ve yoğun bakım ve anesteziyoloji ile cerrahi bölümleri, steril kaplar ve bir laboratuvarı içerir. Hastanenin çevresi, Milli Savunma Bakanlığı çalışanları, askerler ve İçişleri Bakanlığı askerleri tarafından sağlanan üçlü bir güvenlik halkasına sahiptir.

haberi veren kişi, 31 Ocak'ta,  tehlikeli bulaşıcı hastalıklar departmanından uzmanların ve Çoganlı'daki bulaşıcı hastalıklar hastanesinden doktorların hava ambulansı ile Lebap bölgesine götürüldüğünü bildirdi. 30 Ocak'ta cumhurbaşkanı, başbakan yardımcıları, bakanlar, bölge valileri, askeri ve sağlık organları başkanları ve hastalığın yayılmasına karşı acil durum komisyonu üyeleriyle bir çalışma toplantısı düzenledi.

30 Ocaktan itibaren Aşkabat-Pekin'den uçak seferleri durduruldu. Türkmenistan Özbekistan sınırı kapatıldı. Koronavirüs salgını sebebiyle Türkmenistan'dan Pekin ve Bangkok'a uçuşlar Nisan ayına kadar iptal edildi.

Bu arada Dünya Sağlık Teşkilatı yeni koronavirüse ad koydu:COVID19...