İstanbul Büyükşehir Belediyesine (İBB) bağlı İSMEK'te başörtülü ve bekar kadınlara aşağılayıcı ve ayrımcı ifadeler kullandığı iddiasıyla İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli hakkında soruşturma açıldığını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ağzından duyurmuştuk. Yeşim Meltem Şişli 10 Şubat 2020 günü İBB'deki görevinden istifa etti.

[caption id="attachment_2286" align="aligncenter" width="297"] Yeşim Meltem Şişli[/caption]

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tartışmaların odağındaki İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli’nin 8 Şubat 2020 tarihi itibari ile istifa dilekçesini sunduğunu, dilekçenin de işleme konulduğunu açıkladı. İSMEK’in kadın görevlilerine hakaret ettiği iddiasıyla hakkında müfettiş incelemesi başlatılan Şişli dilekçesinde, “Soruşturmanın selameti açısından, soruşturma süresince görevimden uzaklaştırılmam hususunu arz derim” dedi.

İBB meclisinin 2020 yılı Şubat ayındaki ilk oturumunda Şişli hakkında iddialar Ak Parti grubu tarafından gündeme getirildi. AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, gündem dışı söz alarak şu ifadeleri kullandı: "Kullanılan bu ifadeler insanlık ve nefret suçudur, ayrımcılıktır. Bu hanımefendi kentin her hangi bir yönetiminde olmayı hak etmiyor. Hiç kimse için yargısız infaz beklemiyoruz ama hemen açığa alınması gerekiyordu."

CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı ise şöyle konuşmuştu: "Şişli, hakkındaki iddiaları kesinlikle reddediyor. Beyanlar dışında ortada ciddi bir bulgu yok. Yargı kararını verecek. Ancak olaylı toplantı 19 Ağustos’ta, şikayet ise 5 buçuk ay sonra. Bu durum biraz kuşku uyandırıyor. Vahim olan bu konunun siyaset konusu yapılması. Başkanımız geçtiğimiz günlerde yeni işe alınan 400 arkadaşımız ile bir araya geldi. Türbanlılar da vardı, başı açık arkadaşlar da. Liyakatlerine baktık alırken. O işten yemek yeme döneminiz bitti." 

[caption id="attachment_2288" align="aligncenter" width="300"] İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu[/caption]

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise daha işin başında tavrını koymuştu: "O sözleri söyleyen kimse, benimle çalışmak istemiyor demektir."