Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai, yeni tip koronavirüsün biyolojik silah olduğu yönündeki iddiaları saçmalık olarak niteledi.

CBS kanalının canlı yayınında konuşan Büyükelçi Çin'in Washington Büyükelçisi Cui Tiankai yeni tip koronavirüs (2019nCoV) ile ilgili çeşitli spekülasyonlar yapıldığına dikkat çekerek, virüsün biyolojik silah olduğu yönündeki iddialarınsa saçmalıktan ibaret olduklarını vurguladı.

Bazı kişilerin ‘virüsün Çin ya da ABD’deki bir askeri laboratuvarda ortaya çıktığını’ iddia ettiklerini söyleyen büyükelçi, “Bu saçmalıklara nasıl inanabiliriz? Bu kesinlikle saçmalık” ifadelerini kullandı.

Bilim adamlarının yeni tip koronavirüsün nereden geldiğini henüz belirleyemediklerini kaydeden Cui, “Eldeki ö bilgilere göre bir takım hayvanlardan geçmiş. Fakat biz bu konuda daha fazla bilgi edinmeliyiz” dedi.

Çinli diplomat aynı zamanda, yeni bir virüsün ortaya çıktığı yönündeki ilk haberlere yeterince hızlı tepki verilmemiş olabileceğini kabul etti. “Bu herhangi bir yerde olabilirdi. Fakat bunu düzeltmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.”

Yeni ismi 'yeni koronavirüs zatürresi' (NCP) olarak duyurulan salgın nedeniyle yaşanan can kaybı son verilere göre 813’ye ulaştı, virüsten etkilenenlerin sayısı 37 bin 198’e çıktı.

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülke, Çin'de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmeye başlamıştı.

İlk olarak Çin'in Vuhan şehrinde tesbit edilen koronavirüsün kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü 'acil durum' ilan etmişti.

Özbekistan'ın "daryo.uz" sitesinde yer alan; Çin Milli Sağlık Komisyonu’nun açıklamasına göre, ülke genelinde etkisini giderek artıran ve yeni ismi "yeni koronavirüs zatürresi” (NCP) olarak duyurulan salgın nedeniyle yaşanan can kaybı 811 kişiye ulaşırken, virüsten etkilenenlerin sayısı 6.188’inin durumu ciddi olmak üzere 37.198’e çıktı.

Diğer yandan virüs bulaştığı durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 28.942’ye çıkarken, koronavirüs taşıyan kişilerle temasa geçtikleri gerekçesiyle müşahade alnına alınanların sayısı 188.183’e yükseldi.

Koronavirüs salgını Çin'i ve dünyayı tehdid etmeye devam ederken Çin'den bir salgın hastalık haberi daha geldi. Çin'in güneybatısındaki Siçuan vilayetinde H5N6 kuş gribi salgını olduğu söyleniyor. Köy İşleri Bakanlığı şimdiye kadar kuş gribi vakası kaydedilmediğini bildirirken haberlere göre Nançun şehri yakınlarındaki Siçuan'daki çiftliklerden birinde kuş gribine rastlanmış. Çiftlikte 2497 kanatlı kümes hayvanı olduğu; bunlardan 1840 tanesinin kuş gribi sebebiyle öldüğü haber veriliyor.

Bir başka haberde ise bir çiftlikte 7.850 tavuktan 4.500'ünün kuş gribinden öldüğü; salgından sonra 17.828 kümes hayvanının itlaf edildiği bildirildi.