İdlib'de Suriye hükumeti güçlerinin topçu atışı sonucu 5 askerimiz şehit olurken, 5 askerimiz de yaralandı.

Milli Savunma Bakanlığı'nın bu konudaki açıklaması şöyle:

"İdlib’de çatışmaları önlemek, hudut güvenliğimizi sağlamak, göçü ve insanlık dramını engellemek maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, Rejim tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 5 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 5 silah arkadaşımız yaralanmıştır.

Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş, hedefler tahrip edilmiş ve şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır, bırakılmayacaktır. Gelişmeler yakından takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz."

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin başkanlığındaki Rus heyeti, Ankara'ya geldi. Aralarında diplomatların bulunduğu heyet, Dışişleri Bakanlığı'nda Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyet ile bir araya geldi. 3 saat süren kritik toplantı sonrası Dışişleri Bakanlığından açıklama yapıldı.

Türk ve Rus heyetlerin, İdlib meselesine ilişkin Ankara'da yaptığı görüşmelerde, sahada bir an önce sükunet sağlanması ve siyasi sürecin ilerletilmesi için atılabilecek adımlar üzerinde duruldu.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal başkanlığında, Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli İstihbarat Başkanlığı ile Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sergey Verşinin ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi Aleksandr Lavrentyev başkanlığında, Rusya askeri ve istihbarat makamları temsilcilerinden oluşan karma heyetler arasında iki tur halinde 3 saatlik görüşme yapıldı.

Görüşmelerde İdlib'deki durum ele alındı, sahada bir an önce sükunet sağlanması ve siyasi sürecin ilerletilmesi için atılabilecek adımlar üzerinde duruldu. Görüşmelere, gelecek haftalarda devam edilecek.

Rus "Russiya-1" TV kanalında yer alan bir habere göre Suriye Milli Ordusu adını alan ÖSO bünyesindeki radikallerin, Suriye ve Türkiye orduları arasında İdlib’de bir çatışmayı provoke etmek istedikleri ileri sürüldü. Grubun üyelerinin Türk askerlerini kendilerine siper ettikleri belirtildi.

Rossiya-1 televizyonundaki 'Vesti Nedeli' programında Suriye ordusunun ele geçirdiği, İdlib’de M4 ve M5 karayollarının geçtiği önemli bir nokta olan Serakib kenti gösterildi. Kısa süre önce Özgür Suriye Ordusu’nun elinde bulunan kentte çok sayıda infilak etmemiş patlayıcı ve patlayıcı döşenmiş nokta bulunuyor.

Programda yayınlanan bir röportajda "Radikal grup üyeleri Türkiye’nin bölgedeki varlığını Suriye hükümet güçlerine saldırmak için kullanıyordu. Radikaller Türk askerlerini kendilerine siper ediyor, ayrıca Şam ve Ankara arasında yeni bir çatışmayı kışkırtmayı umuyordu" ifadeleri kullanıldı.

Videoya göre, militanlar Serakib’deki okul ve cami gibi yapıları karargâh ve silah deposu olarak kullanıyor,  daha sonra da Suriye ve Rusya askerlerinin bu sivil yapıları bombardımana tutmakla suçlanmasını amaçlıyordu.

Adalet ve Kalkınma Partisi sözcüsü Ömer Çelik de basına açıklamalarda bulundu. Açıklamalardan saır başları:

-Rejimin sistemli şekilde saldırıları söz konusudur.

- Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı. Karşı tarafa verilen zaiyat kat be kat fazladır.

- Burada Türkiye'nin kararlılığı tamdır. Gözlem noktalarından çekilme söz konusu değildir.

- Cumhurbaşkanımız ilgili bütün kurumlara gerekli talimatları verdi.

- Soçi mutabakatıyla ortaya çıkan gözlem noktaları faaliyetine devam etmektedir. Saldırılara en güçlü şekilde cevap vermektedir.

- Kimsenin toprağında gözümüz olmadığını, amacımızın terörle mücadele olduğunu defalarca ifade ettik, bir kere daha ifade ediyoruz.

- Türkiye herhangi bir şekilde yeni bir pozisyon almayacak.

- (Sokakta donarak hayatını kaybeden vatandaşlar) Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı zaman Valiliklerimize bildirilmesini istiyoruz.

- Sözde Libya ordusuna bağlı unsurlar ateşkesi ihlal etmeye devam ediyorlar. Masada ateşkes konuşulurken, bazı ülkelerin Hafter'e silah göndermeye devam etmesi buradaki siyasi çözüm arayışlarını baltalamaktadır. Biz buradan uyarımızı yapıyoruz. Dünya Suriye'deki kaos yüzünden tehditle karşı karşıya. Libya'nın ikinci bir Suriye haline gelmemesi gerekir.