Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 5 Aralık 2019'da parlamentoyu feshetmiş ve erken seçim kararı almıştı. Azerbaycan'da milletvekili genel seçimleri yapıldı. Azerbaycanlılar, Milli Meclis üyelerini belirlemek için 6. kez sandık başına gitti.

Yaklaşık 5 milyon 387 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, 125 sandalyelik meclis için 299'u kadın bin 314 aday yarıştı. Seçimi yaklaşık 77 bin 700 yerli, 880 yabancı gözlemci takip etti. Bazı sandıklarda seçim kurallarının ihlal edildiğiğinin tutanakla tesbit edildiği ve oy kullanma işleminin durdurulduğu haberleri alındı. Sosyal medyada da seçimlere dair görüntüler yayımlandı. Merkez Seçim Komisyonu (MSK) başkan yardımcısı Rovzat Gasimov, sosyal medyada yayımlanan bu görüntülerin araştırıldığını söyledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,  eşi Mihriban Aliyeva ve diğer aile üyeleriyle Bakü şehir merkezindeki 6 numaralı okula gelerek oyunu kullandı. Aliyev'i oy kullanırken çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu izledi.

Oy verme işlemi yerel saatle 19.00'a kadar devam etti.

Milli Meclis erken seçimlerinde sabah 08: 00'da başlayan oylama işlemi 19: 00'da sona erdi.

Parlamento seçimleri 125 seçim bölgesini kapsıyor ve 5573 sandık merkezinde oylama yapıldı. Merkez Seçim Komisyonunun kararı ile 5 milyon 387.600 oy pusulası basılmıştır.

Bu seçimde 5 milyon 329 bin 460 kişiye seçimlerde oy hakkı tanındı.

Parlamento seçimleri için aday sayısı 1314 kişidir. Bunlardan 246'sı siyasi partiler tarafından aday gösterildi.  1.057 kişi kendisi aday oldu. 11 kişi de aday aday gösterildi. Adayların% 79'u erkek, % 21'i kadındır.

Azerbaycan Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı, 125 seçim bölgesinden 118'inde en fazla oy alan adayların belirlendiğini, 7 seçim bölgesinde ise itirazlar sebebiyle sonuçların henüz belirlenmediğini açıkladı.

Penahov'un 118 seçim bölgesiyle ilgili açıkladığı resmi olmayan ilk sonuçlara göre Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in başkanı olduğu Yeni Azerbaycan Partisi, Milli Meclis'te 65 sandalye kazandı.

Sonuçlara göre 43 bağımsız aday milletvekili olurken, Vatandaş Hemreyliyi (El Birliği) Partisi 3, Demokratik Islahatlar Partisi, Büyük Kurtuluş Partisi, Bütöv Azerbaycan Halk Cephesi Partisi, Anavatan Partisi, Vahdet Partisi, Vatandaş Birliği Partisi ile Azerbaycan Demokratik Maarifçilik Partisi mecliste birer sandalye kazandı.

7 seçim bölgesinde seçimle ilgili ciddi şikayetlerin bulunduğu, bu bölgelerle ilgili sonuçların araştırmalar yapıldıktan sonra açıklanacağını bildirildi.