Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail tarafından “Yüzyılın Anlaşması” adıyla açıklanan Filistin’i işgal ve ilhak planını protesto etmek için Saadet Partisi tarafından İstanbul Yenikapı Meydanında düzenlenen “Büyük Kudüs Mitingi”nde, Saadet Partisi, CHP, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Hüda Par’ın genel başkanları bir araya geldi.

Saadet Partisi'nin düzenlediği, Millet İttifakı üyesi Cumhuriyet Halk partisi ve İyi Parti'nin destek verdiği mitinge katılım yüksel oldu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ekibiyle ev sahipliği yaptığı mitingin önemli konukları vardı: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Demokrat parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Hüda Par Genel Başkanı İshak Sağlam mitingde kendilerini gösterdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, mitingde yaptığı konuşmada, ABD ve İsrail’in Filistin’i işgal ve ilhak planına karşı İslâm İşbirliği Teşkilatı bünyesinde ‘Filistin Barış Gücü’ adı altında bir askerî güç oluşturulması önerisinde bulundu.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, 15 Temmuz 1092 yılında bir Cuma günü Haçlıların 40 günlük bir kuşatmanın sonunda Filistin’i ele geçirdiklerini hatırlattıktan sonra, “Çağımızın Haçlı zihniyetiyle Kudüs, Müslümanların ve Filistinlilerin ellerinden alınmak isteniyor. ABD Başkanı Trump’ın açıkladığı sözde barış planı, yüzyılımızın Haçlı seferi zihniyetidir. Her Firavun’un bir Musa’sı vardır. Bizler, günümüzün firavunlarına karşı her birimiz birer Musa’yız” diye konuştu.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise, Trump ve Netenyahu’nun sözde “barış planı”nı ilân ederken aslında sadece Filistinlilere, sadece Müslümanlara değil, bütün bir insanlığa savaş ilân ettiklerini söyledi. Davutoğlu, “Bilinsin ki, Mescid-i Aksa’sız Kudüs, Kudüs’süz Filistin, Filistin’siz Orta Doğu barışı olamaz, olmayacaktır” dedi.

Hüda Par Genel Başkanı İshak Sağlam da, Kudüs’ün, İslâm’ın ilk kıblesi, yeryüzünde ibadet için inşa edilen mescitlerin ikincisi, ibadet için menzil edilen mescitlerin üçüncüsü olduğunu vurguladı. Sağlam, Kudüs’ü işgal ve ilhak etmek isteyenlere seslenerek, “Alaska’yı parayla satın alabilirsiniz; ama bütün Amerika’yı, üzerine Avrupa’yı da koyarak bir araya getirseniz, bir Kudüs etmez. O nedenle biz, bu ham hayallerden vazgeçin diyoruz” diye konuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=QXLeAEHcmAo