Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi'nin 9. olağanüstü toplantısında (Ulema Keneşi) başmüftü (Türkiye'deki tabirle Diyanet İşleri Başkanı) seçimi yapıldı.

Toplantıda Serikbay Oraz tarafından Nevruzbay Tagayoğlu aday gösterildi. Kazak "inform" sitesinin verdiği habere göre toplantıya katılan 300 delege, oy birliği ile Nevruzbay Tagayoğlu'nu başmüftü seçti.

[caption id="attachment_2451" align="aligncenter" width="300"]                    Nevruzbay Tagayoğlu[/caption]

Eski başmüftü Serikbay Oraz yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Nevruzbay Tagayoğlu, benim başyardımcım olarak çok sayıda projeyi hayata geçirdi. Dini sahada çok tecrübelidir. Onun Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi'ni güçlendirerek yeni teşebbüslere girişerek başarılı olacağına inanıyor ve güveniyorum" dedi.

13 Mart 1977 yılında dünyaya gelen Nevruzbay Tagayoğlu, daha önce Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi başmüftüsünün başyardımcısı ve Hazret-i Sultan mescidinin baş imamı olarak görev yaptı.

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'teki İslam Esstitüsü'nü ve Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi'ne bağlı İslam Enstitüsü'nde öğrenim gördü. Almatı'daki Abay Devlet Üniversitesi'nde yüksek lisansını, Nur-Mubarek Mısır İslam Medeniyeti Üniversitesi'nde de doktorasını tamamladı. Mısır Arap Cumhuriyeti'nde mesleki gelişim faaliyetlerine katıldı.