Rusya'nın büyük petrol şirketi Lukoil, Türkmenistan pazarına girmeyi hedefliyor. Şirketin Türkmenistan’daki faaliyetleri konusunda bir görüşme gerçekleştirildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Lukoil şirketi başkanı Vagit Alekperov ile bir araya geldi. Rus işadamı, Türkmenistan ile karşılıklı fayda sağlayacak olan ortak projelere imza atmaya hazır olduklarını söyledi. Berdimuhamedov, Türkmenistan ile Rusya arasındaki münasebetlere değinerek, Türkmenistan’ın karşılıklı kazanca dayalı işbirliği kapsamında yabancı ortaklara kapılarının her zaman açık olduğunu kaydetti.

Görüşmede, Türkmenistan ile Lukoil şirketi arasında işbirliği potansiyeli ele alındı. Özellikle petrol ve gaz sektörü, petrokimya alanı ve yüksek teknolojili ürünlerin üretimi konuları değerlendirildi.

Rus işadamı, Türkmenistan devlet başkanına Hazar Denizi’ndeki enerji yataklarının araştırılmasına yönelik bilgi verdi. Konuk işadamı, Türkmenistan’ın cazip yatırım şartlarının kendilerine petrol ve gaz sektöründe yatırım yapma imkanı sağladığını belirtti.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Rus şirketinin girişimlerini takdir ettiğini belirtti. Tekliflerin Türkmenpetrol ve Türkmengaz Devlet Kurumları ile ortak değerlendirilmesi ve sonrasında sunulmasının faydalı olacağını belirtti.