Bir politikacı bölücülerin yanına gidip onlarla tanışıp onları destekliyorsa, terörizmi haklı çıkarsa, Avrupa değerlerine bağlı bir kişi olarak kabul edilebilir mi?

Bir politikacı sarhoş olup polisi tehdit ederse, gümrük memurlarına "Katiller! Sizi ölüm kampına göndereceğim!" derse, demokrasinin savunucusu ve ahlaklı bir adam olarak kabul edilebilir mi?

Son olarak, bir siyasetçi seçim sürecini izlemek için gideceği bir ülke hakkında "oradaki seçimlerin sonucunu biliyorum" derse bu nasıl mantıklı ve yeterli bir gözlemci olabilir?

AGİT Eski Meclis Eski Başkan Yardımcısı (Avrupa Parlamentosu) ve şu anda Polonya'dan Polonya milletvekili böyle bir politikacı.

Daha doğrusu, bu politikacı altı yıl önce, 26 Şubat 2014 tarihinde, Polonya'nın liberal muhafazakâr "Polonya Cumhuriyeti Sivil Platformu" (Platform Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej, PORP), Avrupa Parlamentosu eski Başkan Yardımcısı Almanya'nın Frankfurt kentine geldi. O kadar sarhoştu ki ayakları üzerinde duruyordu.  Sağ elini kaldırdı, bağırmaya başladı. Polise, gümrük memurlarına ve kendisini yatıştırmak isteyen havaalanı personeline hakaret ederek "Hayl Hitler!" diye bağırdı.

Daha sonra polis ve gümrük memurlarını tehdit etti: "Seni Auschwitz'e göndereceğim! Orada çalışmalısınız!" dedi. Auschwitz, Nazilerin İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya'da kurdukları, yüz binlerce insanın öldürüldüğü bir toplama kampıydı.

Ortada büyük bir skandal vardı. Polonya Başbakanı Donald Tusk "bu utanç verici davranış soruşturulacak" sözü verdi, ancak Bay Proteaseviç cezasız kaldı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde Beyaz Rusya (Belarus) ile İlişkiler Daimi Komisyonu başkanı ve Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komisyonu üyesi ve İnsan Hakları Komisyonu üyesi olan bu kişi bölücülere olan sempatisi ile tanınıyor.

Protaseviç İspanyol medyasında "yaramaz ve ikiyüzlü" bir siyasetçi olarak takdim edildi. Bunun sebebi Polonyalı politikacının Basklı bölücüleri tam olarak desteklemesi ve "Katalonya'nın bağımsızlığı" ideolojisini desteklemesidir.

Altı yıl önce, Haziran 2014'te Protasevich, Dağlık Karabağ'daki ayrılıkçı Hankendi hareketinin lideriyle bir araya geldi. Ayrıca Dağlık Karabağ'daki işgalci Ermeni yönetiminin sözde Dışişleri Bakanı Karen Mirzoyan, Ermeni parlamenter Tevan Pogsyan ve Avrupa Ermenistan Dostları Direktörü Eduardo Lorenzo Ochoa ile de görüştü.

Ermeni medyası ve siyasiler ziyareti "üst düzey bir Avrupalı ​​yetkilinin desteği olan uluslararası arenada Dağlık Karabağ'ı tanımayı amaçlayan bir etkinlik" olarak nitelendirdiler.

Şu anda Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde Polonya üyesi olan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı'nın "kara liste"sinde bulunan kişinin 9 Şubat günü Azerbaycan'daki seçimleri takip etmekle görevlendirilmesi bir sürpriz oldu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin bu kararı kabul edilmemeli, iki yüzlü politikacı Azerbaycan'a sokulmamalıdır.