Süleyman Askeri

Önce asker şahısların görev alanında işlediği suçlar için yargı yetkisi sivil Özel Yetkili Mahkemelere verildi.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ başta olmak üzere her rütbeden bir çok asker Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy vb. davalarda yargılandı. Yıllarca tutuklu kaldı.

Bazı siyasetçiler bunu "Türkiye bağırsaklarını temizliyor" diyerek sevinçle karşıladılar. Davaların savcıları başta Zekeriya öz olmak üzere kahraman ilan edildi.

Daha sonra bu davaların FETÖ örgütünün kumpası olduğu ortaya çıktı. Hakim ve savcılardan bir kısmı kaçtı, bir kısmı da tutuklandı. Şüpheliler de 15 Temmuz kalkışmasından sonra meslekten ihraç edildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'FETÖ'nün sekiz ayağından yedisiyle mücadelede başarı sağlandığını' belirterek şöyle dedi: "Bununla birlikte FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bu düzeyde bir mücadele yapıldığı ve sonuç alındığı söylenemeyecektir. Devleti bu çeteden arındırırken, siyaset kurumunun da bu illetten temizlenmesi elzemdir."

FETÖ'nün siyasi ayağı araştırılsın tartışmaları sürerken eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ bir açıklama yaptı. Asker şahısların görev alanında işlediği suçlar için yargı yetkisi sivil Özel Yetkili Mahkemelere verilmesi için kanun teklifi verenleri suçladı. İlk tepki Mustafa Elitaş'tan geldi. Sonra da Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan parti grubundaki milletvekillerine talimat verdi, İlker Başbuğ'un bu iddiasına karşı dava açmalarını istedi.

Bu arada 4 partinin bu kanun teklifinde mutabakatı olduğu açıklandı.

Ana muhalefet partisi bu son iddiaya karşı çıktı. Ana muhalefet partisi CHP yetkilileri kanunun tamamına red oyu verdiklerini belirttiler. CHP Grup Başkanvekili Özel, CHP'nin, daha önce FETÖ'nün siyasi ayağının araştırılması için verdiği önergenin reddedildiğini hatırlatarak, "Yeniden önerge verdik, 'Biz onlarla birlikte oy vermeyiz.' dediniz. Biz de durduk." dedi.

Bu pilav daha çok su kaldırır diyor ve gelişmeleri takip ediyoruz.