Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in ikili görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenlendi. Törende, bir dizi stratejik iş birliği anlaşması imzalandı. Erdoğan ve Zelenskiy, Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyin sekizinci toplantısına ilişkin ortak bildiriye imza attı.

[caption id="attachment_2319" align="aligncenter" width="300"] Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna-Türkiye İş    Forumu'nda[/caption]

Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın açıklaması sonrasında şunları söyledi: Ukrayna, Kırım Tatarı, Gagavuz ve Ahıskalı pek çok soydaşımıza ev sahipliği yapıyor. Soydaşlarımızın konut,okul ve ibadethane dahil tüm ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak Ukrayna devleti ile eşgüdüm içinde gerekenleri yapmaya devam edeceğiz. Kırım’ın yasa dışı ilhakının ardından ana vatanından ayrılmak durumunda kalan Kırım Tatarlarının durumunu yakından takip ediyoruz. Bu ülkenin asli unsurları olan Kırım Tatar Türklerine, Ukrayna makamları ile birlikte destek olmayı sürdüreceğiz. Toplantı sonuçlarının ve imzaladığımız anlaşmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum.

[caption id="attachment_2318" align="aligncenter" width="300"] Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile[/caption]

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu Ukrayna’da Kırım Tatarlarının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın da katıldığı görüşme basına kapalı olarak Marinskiy Sarayı’nda gerçekleşti.