Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, büyük Türk devlet adamı ve komutanı Emir Temür'e "Timurlenk" (aksak Timur) dedi. Cumhurbaşkanı Gani’nin bu açıklamasından sonra Afganistan Türkleri Gani’ye tepki gösterdi.

[caption id="attachment_2315" align="aligncenter" width="150"] Emir Temür[/caption]

Milli tarih, milli kültür ve milli kimlik konulu bir programa konuk olan Afganistan Cumhurbaşkanı Muhammed Eşraf Gani, gerçekleştirdiği konuşma sırasında Büyük Timur İmparatorluğu’nun kurucusu Sahipkıran Emir Timur’a, Timurlenk diye hitap ettiği iddia edildi. Cumhurbaşkanı Gani tepkilere yol açan o konuşmasında, “Alaeddin Cihansuz Afganistan merkezli Gazne’nin sulaması sistemini ortadan kaldırdı. Cengiz Han, Afganistan’ın kuzey ve kuzeydoğu su sistemini yok etti. Sistan, Helmand ve Farah su sistemleri de Timurlenk tarafından yok edildi.” dedi. Eşref Gani’nin Timurlenk sözü sosyal medyaya da hızla yayıldı. Emir Timur’a hayranlık duyan halk, bu sözleri söyleyen Gani’yi kınadı.

Cumhurbaşkanı Gani’nin sözleri, akademik camia, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler olmak üzere ülke içinden ve ülke dışından büyük tepki çekti. Afganistan Türkleri başta olmak üzere, Timur’a yapılan saygısızlık tüm Türk Dünyası ve Afganistan Türklerine büyük bir hakaret olarak görüldü. Afganistan Türkleri, Gani’nin özür dilemesi gerektiğini dile getirerek eylemler gerçekleştirdi.

Afganistan’da yaşanan eylemlerin artması üzerine Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Eşref Gani, Afganistan’ın Cumhurbaşkanı olarak, ülkede yaşayan tüm kavimlerin,  kültürlerine, tarihlerine ve kimliklerine değer vermektedir. Onları eski kimliklerine, tarihlerine ve kültürlerine yeniden kavuşturmak ve onları yüceltmek için pek çok çaba harcamaktadır. Yukarıda bahsi geçen konferansta istenmeden Emir Timûr-i Guregânî, tarif edilmeyen bir lakapla anılmıştır. Bundan dolayı pek çok meşhur siyasetçilerin ve maruf hamilerin gönülleri incinmiştir. Cumhurbaşkanımız bu konuda çok üzüntülü olduğunu bildirmiştir.” diye bildirildi.

Ancak Afganistan Türkleri, Eşref Gani’nin bu açıklamasının yeterli olmadığını ve kendisinin özür dilemesi gerektiğini belirttiler.

Emir Temür, Cengiz Han sülalesinin Türkistan ve Azerbaycan'daki hakimiyetine son veren büyük bir devlet adamıdır. Sağlığında hep galibiyet yaşamıştır. "Güç adalettedir" ilkesini hiç hatırından çıkarmayan Temür, Müslümanlara eziyet eden Çin imparatorluğu üzerine sefere çıkacağı sırada kendisini arkadan vuracak durumdaki Karakoyunlu, Celayirli beyleri, Memlükler ve Altınordu Hanlığına karşı tedbir almış; onlarla ittifak eden Osmanlı devletini de Ankara'da mağlup etmişti. Osmanlı devleti 1402 yılından Sultan 2. Mehmed'in (Fatih)  ikinci kez tahta çıkışına kadar bağımsızlığını kaybetmiş, metbu olarak ayakta kalmıştı.

Kırım Haber Ajansı