Kırgızistan  Cumhuriyeti Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Zamankulov, düzenlediği basın toplantısında 4. Dünya Göçebe Oyunlarının İznik'te (Bursa) yapılacağını söyledi. Etkinlik tarihi ise henüz açıklanmadı.

Dünya Göçebe Oyunları, 2014'ten beri her iki yılda bir Kırgızistan'ın girişimiyle düzenleniyordu. Kırgızistan'da Oyunlar üç kez düzenlendi. Faaliyetler, Isık Göl bölgesinde, Cholpon-Ata şehrinde ve Kırçın vadisinde gerçekleştirildi.

Eylül 2018'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kırgızistan'a resmi ziyareti sırasında 2020'de IV Dünya Göçebe Oyunlarının Türkiye'de düzenlenmesine karar verildi.

Dördüncüsü bu yıl Türkiye’de düzenlenecek olan Dünya Göçebe Oyunları’na Kırgız milli sporları da dahil edildi.

Kırgızistan Başbakanlığı Gençlik İşleri, Beden Eğitimi ve Spor Devlet İdaresinden yapılan açıklamaya göre, 4. Dünya Göçebe Oyunları’ndaki Kök Börü (bozkurt, oğlak kapma) Turnuvası, Kırgızistan Kök Börü Federasyonu kurallarına göre yapılacak.

Kırgızistan Gençlik İşleri, Beden Eğitimi ve Spor Devlet Ajansı ile Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında İkili müzakerelerin ardından Dünya Göçebe Oyunları’nı düzenleme konusunda bir anlaşma imzalandı.

Anlaşmaya göre, Dünya Göçebe Oyunları spor programına kök börü, er eniş (at sırtında güreş), Kırgız güreşi, ordo, dokuz kumalak, alış (kemer güreşi) ve göçebelerin büyük güreşi dahil edilecek.

2014 yılından beri iki yılda bir düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları, bu yıl Kırgızlar Türbesi’nin bulunduğu Türkiye’nin Bursa iline bağlı İznik ilçesinde gerçekleştirilecek.

Kaynak: kabar.kg