Dünya için küçük, Kırgızistan ekonomisi için büyük bir adım: Kırgızistan Dışişleri Bakanlığının Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı Turizm Dairesi Başkanı Maksat Damirulu’dan aldığı bilgiye göre  geçen yıl Kırgızistan’a 16 bin 54 Güney Kore vatandaşının turist olarak geldi.

Güney Kore’nin başkenti Seul'de, 13 Ocak 2020’de Kırgızistan Cumhuriyeti'nin turizm potansiyelini artırmak ve teşvik etmek için bir turizm programı "road show" düzenlendi.

Kırgızistan’ın Seul Büyükelçiliği, UNDP’nin (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) “Ticarette yardımlaşma” adlı projesi desteğiyle Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanlığı Turizm Dairesi tarafından organize edilen programa Turizm Bölüm Başkanı Maksat Damirulu, Büyükelçi Dinara Kemelova, Büyükelçilik temsilcileri ve davetliler katıldı.

Büyükelçi Dinara Kemelova, etkinlikte yaptığı konuşmada, yabancı turistlerin büyümesine dikkat çekerek Kırgızistan Cumhuriyeti ve Güney Kore'nin seyahat acentelerini Kırgızistan'ı Kore turistleri için popüler bir turizm merkezi haline getirmeye çağırdı.

Diğer yandan, Kore Turizm Fuarları Birliği (KOTFA) Başkanı Kang Soup Pak, yaptığı konuşmada, Kırgızistan ve Güney Kore arasında charter seferleri başlatmanın uygunluğunu ilk aşamada belirterek, kara yolu şovları gibi etkinliklerin Kore ve Kırgızistan'ı yakınlaştırıp iki ülke arasındaki turistik alışverişlerini genişleteceğini umduğunu belirtti.

Kırgız seyahat acentelerinin temsilcileri şirketlerini ve turizm sektöründe hizmetler sundular. “Road show” kapsamında, Kırgızistan'ın turistik alan ve tesislerinin bir videosu gösterildi. Kırgız halk danslarının sahne aldığı konser düzenlendi. Ayrıca, iki ülke şirketleri arasında toplantılar yapıldı. Kırgız milli yemekleri, tatlıları ve içecekleriyle bir büfe düzenlendi. Kırgızistan Cumhuriyeti Turizm Dairesi Başkanı, Kore Turizm Fuarları Birliği Başkanı, Kan Sup Pak, Lotte Corporation temsilcileri ve diğer şirketlerin de aralarında bulunduğu bir dizi ikili görüşme gerçekleştirdi.