Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Apostrof haber ajansına röportaj vererek; işgal altındaki Kırım’da yaşanan insan hakları ihlalleri ve işgalci Rusya’nın gözetim toplumu oluşturmasına dikkat çekti.

İşgalcilerin Kırım’da, insanların sosyal medya beğenilerine bile karıştığını ve adeta bir gözetim toplumu haline getirdiğini bildiren Kırımoğlu:

“Benim eşim şu an Kırım’da. Şu an, Kırım, ‘bir mezarlık gibi sessiz hale getirildi’. Kendi görüşünü açık açık söyleyebilenler şu an ya hapiste ya da kaçırıldı veya öldürüldü. Sessiz kalanlara dokunmuyorlar. Ortak çalışanlar evlerinde saklandılar, halka görünmüyorlar. İnsanlar birbiriyle konuşurken kullandıkları cümlelere dikkat etmek zorundalar. Ukrayna ve işgal konusunda susuyorlar. Ne diyebiliriz ki… Rusya, bütün interneti takip ediyor. Rusların hoşuna gitmeyen bir yazının altına beğeni koyduğunuz zaman bile bundan sorumlu tutuluyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatarlarının milli lideri Kırımoğlu, verdiği röportajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırım konusunu özellikle gözardı ettiğini de belirtti. Putin’in, Federal Meclise verdiği mesajda yarımadadan bahsetmediğini ve son basın toplantısında da özellikle Kırım konusunda hiçbir şey söylemediğini dile getiren Kırımoğlu, Normandiya Formatı toplantısı sırasında da benzer bir tutum sergilediğini belirtti.