Üç Türkmenistanlı öğrenci, 8 - 14 Ocak tarihleri ​​arasında Kazakistan'ın Almatı şehrinde düzenlenen 16. Milletlerarası Zhoutykov Matematik, Fizik ve Bilgisayar Bilimi Olimpiyatları'nda bronz madalya aldılar.

Bu yılki bilgi yarışmasında Türkmenistan, ülkenin farklı bölgelerinde bulunan eğitim kurumlarından bir grup lise öğrencisi tarafından temsil edildi. Türkmenistan bilgi takımının rehberleri, Üstün Zekalı Çocuklar İçin Devlet Yatılı Okulunun matematik ve fizik öğretmenleri, Balkanabat vilayeti 22 numaralı özel okul öğretmenlerriydi.

Yirmiden fazla ülkeden 84 takımın katıldığı yarışmalarda yarışan öğrenci sayısı 600. Bunlar arasında Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Bulgaristan, Gürcistan, Danimarka, Kırgızistan, Moğolistan, Nepal, Norveç, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Romanya, Türkiye, İsveç ve başka ülkelerden öğrenciler bulunuyor. Ayrıca, 2005 yılından bu yana düzenlenen Olimpiyat'a katılan ülke sayısı da her geçen yıl artmaktadır.

Zhoutykovskaya Olimpiyatı, Kazakistan tarafından başlatılan en prestijli eğitim etkinliklerinden biridir. Kazakistan Bilim ve Uygulama Merkezi "Derin" ve Uluslararası Bilgi Teknolojileri Üniversitesi'nin desteğiyle Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilmektedir. Bu Olimpiyat, aynı anda üç alanda gerçekleştirilmesi bakımından benzersizdir. Farklı ülkelerden yetenekli katılımcılar matematik, fizik ve bilgisayar bilimlerindeki karmaşık sorunları çözerek takımlar halinde işbirliği yaparak Olimpiyat haftasında sağlıklı, rekabetçi bir atmosfer yaratırlar.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da  Türkmenistan ekibi iyi bir performans gösterdi. Okulların 10-11. Sınıflarındaki öğrenciler için bu yılki yarışmalarda üç madalya kazanarak döndiler. Özellikle Üstün Zekalı Çocuklar İçin Devlet Yatılı Okulunun onuncu sınıf öğrencileri olan Muhammadmurad Gochmuradov ve Kerim Çerkezov ile Mary (Merv) vilayetiden katılan okulun 11. sınıf öğrencisi Sohbet Maksadov olimpiyatın bronz madalyalarını kazandılar.