12-14 Şubat tarihleri arasında Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Meridyen Uluslararası Fuarcılık şirketi birlikte gerçekleştirecek.

[caption id="attachment_2173" align="aligncenter" width="300"] 2016 Yılındaki fuardan bir manzara[/caption]

Fuar pek çok alanda Türk şirketlerinin ürettiği ürünlerin yurt dışında tanıtımı açısından da büyük önem taşımaktadır. Fuara, yapı malzemeleri başta olmak üzere gıda, tarım, sera, yalıtım, ısıtma, boya, kablo, kaplama, etiketleme, inşaat malzemeleri gibi birçok ürünlerin üretilmesi alanında uzmanlaşmış şirketler katılacak.

Bu sergiye katılmak isteyen Türk şirketlerine 10 gün boyunca vize kolaylığı sağlanacak (yabancı ziyaretçilere vize desteği verilmemektedir).

Bu sene 10. su düzenlenecek olan fuara Türkiye’den de üst seviyede katılım beklenmektedir. 2019 yılında 9. su düzenlenen Türk İhraç Ürünleri Fuarı, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımı ile gerçekleştirilmişti.

Türkmenistan'ın gerek mal ticareti gerekse hizmet ticareti potansiyeli açısından değerlendirildiğinde Türk İhraç Ürünleri Fuarı büyük önem taşımaktadır.

Son yıllarda Türkmenistan’da özel sektörün büyümesi ile bir dizi üretim tesisleri hizmete açılmaktadır. Bu tesislerin donanımlarının ve ekipmanının Türkiye’den sağlanması için de Türk İhraç Ürünleri Fuarı önemli olacaktır. Özellikle Türkmenistan’da sera alanının giderek genişlemesi ve Türkiye’nin bu alandaki engin tecrübesi, Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nda alıcı ve satıcıların bir araya gelmesine imkân sağlayabilir.