Yunanistan'ın Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Ioannis Lagos meclis kürsüsünde Türk bayrağı yırtmış, bu hareketiyle ülkemizde büyük tepki toplamıştı.

Türkiye'den tepkiler peş peşe gelirken, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı da Lagos'un eylemini kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Yunanistan, ulusal sembolleri aşağılayan tüm eylemlere karşı olduğu gibi, Türk ulusal sembolünü aşağılama eylemini de en güçlü şekilde kınıyor. Neo-Nazilerin temsilcilerinin kabul edilemez eylemleri, Yunan ve Avrupa geleneklerinden uzaktır ve Yunan toplumunun oylarıyla parlamentodan kovduğu Altın Şafak davası sanığının kendi reklamını yapma girişimidir. Neo-Naziler sadece kendilerini temsil ederler."

Avrupa Parlamentosu'nda, Yunan parlamenter Ioannis Lagos'un Türk bayrağını yırtmasına sert tepki gösteren Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Avrupa’nın şımarık, ırkçı çocukları hadlerini bilsin. Avrupa, İslam karşıtlığı ve ırkçılığa artık dur demeli" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, "Bayrağımız her yerde şerefle dalgalanmaya devam edecek! AP’nin de bu palyaço hakkında gerekeni yapmasını bekliyoruz" diye ekledi. Brüksel'de düzenlenen Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nun "Yunan Adalarında İnsani Durum" başlıklı oturumunda Yunanistan'ın Altın Şafak Partisi'nin eski üyesi bağımsız Avrupa Parlamentosu milletvekili Ioannis Lagos, "Bir tarafta da Türkiye var, her istediğini yapabiliyor. Ülkemize akın akın göçmen geliyor. İşte bu Türk bayrağı, bununla ne yapılır, yırtıp atılır. Artık buna bir son vermeliyiz" diyerek kağıttan yapılmış Türk bayrağını yırtmıştı.