Azerbaycan ve Ukrayna petrol ve doğal gaz alanında işbirliği anlaşması imzaladı. Belge, 30 Ocak'ta Kiev'de düzenlenen enerji sektöründe işbirliği konusunda Azerbaycan-Ukrayna Çalışma Grubunun ardından imzalandı.

Görüşmede Azerbaycan, Enerji Bakanı Parviz Şahbazov, SOCAR Başkanı Rovnag Abdullayev, Enerji Bakanı Elnur Soltanov ve SOCAR Başkan Yardımcısı Elşad Nasirov tarafından temsil edildi.

Toplantıda söz alan Parviz Şahbazov, Azerbaycan'ın 2017-2019 yıllarında Ukrayna'ya 1.9 milyon tondan fazla petrol ihraç ettiğini kaydetti. “Son üç yılda Azerbaycan Ukrayna'ya 1,9 milyon tondan fazla petrol dağıttı. Ayrıca, SOCAR Trading SA diğer kaynaklardan Ukrayna'ya petrol ve petrol ürünleri tedarik etti. SOCAR Enerji Ukrayna'nın faaliyetinin tamamı boyunca Ukrayna ekonomisine yaptığı yatırımlar 300 milyon doları aştı ”dedi. Ayrıca, şimdiye kadar Ukrayna'nın Azerbaycan ekonomisine 25,4 milyon dolar yatırım yaptığını, Azerbaycan'ın Ukrayna ekonomisine yaptığı yatırımların ise 1,1 milyar dolar olduğunu söyledi.

Şahbazov, Ukrayna'nın ortaya koyduğu enerjiyle ilgili tekliflerin incelendiğini belirtti. Bakan ayrıca, Azerbaycan petrol ürünlerinin Ukrayna üzerinden taşınması konusunda da istişarelerde bulunulduğunu kaydetti. “Toplantıda ortaya konan konularla ilgili kararların uzmanların akdedilmesinden sonra verileceğine inanıyorum. Bugün, SOCAR Ukrayna'da yeterli fon yatırımı yapıyor. Ülkedeki SOCAR markası altında yaklaşık 60 benzin istasyonu ve dört petrol deposu faaliyet göstermektedir. SOCAR'ın Ukrayna'daki faaliyetlerini genişletmeye devam edeceğini düşünüyorum ”dedi.

Rovnag Abdullayev, SOCAR'ın Ukrayna'daki faaliyetlerinin genişletilmesiyle ilgilendiğini vurguladı. “Bu ziyaret ve toplantılar sonucunda iki ülke arasında enerji alanında işbirliğinin gelişmeye devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Ukrayna Enerji ve Çevre Koruma Bakanı Oleksiy Orzhel, Azerbaycan ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin enerji de dahil olmak üzere tüm alanlarda geliştiğini ve Ukrayna'nın bu alandaki Azerbaycan şirketlerinin yatırımı ile ilgilendiğini belirtti. Bakan, Azerbaycan'ın Ukrayna üzerinden Belarus dahil olmak üzere dış pazarlara petrol ve gaz ürünleri ihraç edebileceğini söyledi. Orzhel, Ukrayna'nın petrol ve gaz ürünlerini taşımak için Avrupa ülkeleriyle yakın bir şekilde çalışmaya başladığını vurguladı. Yetkili, Ukrayna'nın bu pazarlara Azerbaycan ürünleri tedarik etmesine yardımcı olabileceğini belirtti. Ayrıca Ukrayna'nın Güney Gaz Koridoru projesine katılmakla ilgilendiğini söyledi.

Azerbaycan şu anda Ukrayna'nın ana petrol tedarikçisidir. Ukrayna, 2019 yılında ülkenin toplam ham petrol ithalatının 76.3'ü olan 309.443 milyon dolarlık ham petrol ithal etti.

SOCAR, 2009 yılından bu yana Ukrayna'daki faaliyetlerini SOCAR Energy Ukraine üzerinden gerçekleştirmektedir. SOCAR akaryakıt istasyonu ağı, ülkenin 11 bölgesinde 59 akaryakıt istasyonu ve iki petrol tankerini içermektedir.

Bu ayın başlarında, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ve SOCAR Başkanı Rovnag Abdullayev, Davos, İsviçre'deki Dünya Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen toplantılarında Ukrayna'nın altyapı projelerine, işletmelerine ve gaz iletim kapasitelerine yatırım yapmayı tartıştılar.

Haber: Rasana Gasimova