Kazakistan’ın bugün, 31 Ocak’ta ev sahipliği yaptığı Avrasya Ekonomik Birliği Teşkilatının bir sonraki toplantısı 9-10 Nisan tarihleri arasında Belarus’un başkenti Minsk’te düzenlenecek.

Avrasya Ekonomik Birliği Başkanı (AEK) Tigran Sarkisyan, toplantıda yaptığı konuşmada, Avrasya Avrasya Ekonomik Birliği'nin bir sonraki toplantısının Minsk’te yapılacağını söyledi.

Almatı kentinde gerçekleştirilen toplantıya, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Ermenistan, Belarus ve Moldova başbakanları ve Avrasya Ekonomik Komisyonu (AEK) Başkanı katıldı.

Avrasya Ekonomik Birliği'nin Kurulmasına ilişkin Antlaşma'nın imzalanmasından beri yaklaşık 6 yıl geçti.

Avrasya Ekonomik Birliği (AEB), 29 Mayıs 2014'te Belarus (Beyaz Rusya), Kazakistan ve Rusya liderleri tarafından imzalanan bir antlaşma ile temelleri atılan siyasi ve ekonomik bir birliktir. AEB'ye Ermenistan'ı dahil eden antlaşma 9 Ekim 2014'te imzalandı. Birlik resmen 1 Ocak 2015'te kurulmuştur. 23 Aralık 2014'te anlaşmaya imza atan Kırgızistan'ın Avrasya Birliği'ne tam üyeliği, protokollerin onaylandığı 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren geçerliliğini kazanmıştır.

Rusya Federasyonu Başkanı Putin, Özbekistan'ı da teşkilata almak için ikna çabalarını sürdürüyor. Özbekistan, ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov döneminde tam bağımsızlık ve devletler arası denge politikası takip etmişti. Bu politika gereği ABD-Rusya, Rusya-Çin, Türkiye-G. Kore gibi ülkelerle ekonomik, kültürel ilişkilerini dengelemiş; iç işlerine en küçük bir müdahalede ilişkileri koparmaktan çekinmemişti.