ABD uzay ajansı NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) güneşin kutuplarını incelemesi, resimlerini çekip dünyaya ulaştırması için yeni bir uzay aracı gönderecekler.

"Solar Orbiter" (Güneş Yörüngesi) uzay aracı, 7 Şubat'ta Florida'daki Cape Canaveral'dan United Launch Alliance Atlas V roketiyle fırlatılacak. Venüs ve Dünya'nın yerçekimi etkisinden kurtulduktan sonra güneşin kutupları ilk kez kuşbakışı görülebilecek.

Daha önce güneşin kutupları üzerinde uçan  tek uzay aracı NASA ve ESA tarafından geliştirilen Ulysses uzay aracıydı. 1990 yılında gönderildi ve 2009'da görevi sona erdi.

Ulysses Güneş'e dünya mesafesinden daha yakın olmadı ve sadece kendi çevresindeki uzay ortamını ölçen aletler taşıdı.

NASA'ya göre Solar Orbiter, güneşi uzaktan gören dört yerinde enstrüman ve altı uzaktan algılayıcı görüntüleyici Merkür'ün yörüngesinden geçecek. Yedi yıl sürmesi planlanan görevi boyunca güneş ekvatoru üzerinde 24 derecelik bir eğime ulaşacak. En yakın yaklaşımda, uzay aracı güneşin 26 milyon mil (42 milyon kilometre) uzağından geçecek. 480 santigrat derecenin üzerindeki sıcaklıklara dayanabilen, kalsiyum fosfat kaplamalı titanyum bir ısı kalkanına sahip olan "Solar Orbiter" NASA'nın iç güneş sistemine yönelik ikinci büyük misyonu olacak.

Kaynak: NASA