Kazakistan, son zamanlarda ortaya çıkan ve insan hayatı için önemli bir tehdit haline gelen  koronavirüsün (2019-nCoV) tespit edildiği Vuhan şehrindeki  vatandaşlarının tahliye edilmesine izin verilmesi için Çin’e NOTA verdi.

Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Şahrat Nurışev ile Sağlık Bakanı Yeljan Birtanov, Başbakanlıkta yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Nurışev, Vuhan’dan Kazak vatandaşlarının tahliye edilmesi konusu üzerinde çalıştıklarını belirtti ve “Kazakistan, Çin’e resmi NOTA verdi” dedi.

Konuyla ilgili konuşan Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aybek Simadiyarov da, “Eğer Çin hükumeti Kazak vatandaşlarının tahliye edilmesine izin verirse, biz özel bir uçak gönderip, vatandaşlarımızı oradan çıkaracağız.” dedi.

Kazakistan, Koronavirüsün Yayılmasını Önlemek İçin Bazı Tedbirler Aldı

Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Kurumları Ortak Komisyonu, Kazakistan topraklarında koronavirüs salgınını önlemek için bir dizi tedbir alıyor.

29 Ocak 2020'den itibaren Kazakistan Cumhuriyeti ve Çin'de arasında otobüs seferleri geçici olarak durduruldu.

1 Şubat 2020'den itibaren Kazakistan ve Çin arasında yolcu trenlerinin seferleri geçici olarak durduruldu.

3 Şubat 2020'den itibaren  Kazakistan ve Çin arasında  tarifeli uçak seferleri geçici olarak askıya alındı.

Çin Tenis Federasyonu genel meryöneticilerinin 4-8 Şubat 2020 tarihlerinde Çin'in Dunguan şehrinden gelip Kazakistan'ın Nursultan (Astana) şehrini ziyaret etme başvurusu kabul edilmedi.

29 Ocak itibariyle, Kazakistan Cumhuriyeti'nde herhangi bir koronavirüs enfeksiyonu vakası bildirilmemiştir.