Türk dünyası’nın UNESCO'su olan TÜRKSOY, 1993 yılında, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanları tarafından imzalanan anlaşmayla kurulmuştur.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan, Başkurdistan, Altay, Saha, Tıva, Hakas Cumhuriyeti ve Moldova'ya bağlı Gagavuz Yeri TÜRKSOY'a gözlemci üye olarak katılmışlardır. TÜRKSOY; kurulduğu günden buyana Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için çalışmaktadır.

TÜRKSOY’un çalışmaları, kuruluşundan bu yana üye ülke devlet başkanlarının himayelerinde yürütülmüş ve takdirlerini kazanmıştır.

TÜRKSOY’un faaliyetleri Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Bakanları Daimi Konseyi tarafından belirlenir. Daimi konsey toplantılarında alınan kararlar TÜRKSOY Genel Sekreterliği tarafından icra edilir.

Ressamlar buluşmaları, opera günleri, edebiyat kongreleri gibi geleneksel faaliyetleriyle TÜRKSOY, Türk dünyası bilim adamı ve sanatçılarının tecrübe alışverişlerine imkan sağlamaktadır.

Türk halklarının ortak geçmişini; dil, edebiyat, kültür ve sanatını bir bütün halinde ele alan pek çok bilimsel çalışmaya imza atan TÜRKSOY, ilan ettiği anma yılları, anma etkinlikleri ve yıl boyu farklı lehçe ve dillerde okuyucularla buluşturduğu eserlerle, Türk dünyasının mümtaz şahsiyetlerinin bırakmış oldukları kültürel mirası gelecek nesillere aktarmaktadır.

  • 2010 yılı doğumunun 120. yıl dönümü olması münasebetiyle Başkurt bilimadamı Prof. Dr. Zeki Velidi Togan’a,
  • 2011 yılı doğumunun 125. yıl dönümü olması münasebetiyle Tatar Şair Abdullah Tukay’a,
  • 2012 yılı doğumunun 200. yıl dönümü olması münasebetiyle Azerbaycanlı dramaturg Mirza Fatali Ahundzade’ye ve doğumunun 150. yıl dönümü olmasımünasebetiyle Hakas asıllı Türkolog Nikolay Katanov’a,
  • 2013 yılı doğumunun 100. Yıl dönümü olması münasebetiyle Kazak besteci Mukan Tölebayev’e,
  • 2014 yılı doğumunun 290. yıl dönümü münasebetiyle Türkmen mutasavvıf veşair Mahtumkulu Firaki ve doğumunun 150. yıl dönümü olması münasebetiyle Toktogul Satılganov’a,
  • 2015 Yılı, doğumunun 100. Yılında Türk tiyatro yazarı Haldun Taner, doğumunun 130. Yılında ise ünlü Hakas destancısı Semen KADIŞEV’e,
  • 2016 Yılı doğumunun 1000. Yılında şair, bilim adamı ve düşünür Yusuf Has Hacib’e,
  • 2017 Yılı doğumunun 300. Yılında Azerbaycan edebiyatının önemli ismi Molla Penah Vagif’e ithaf edilmiştir.
  • 2018 Yılı doğumunun 90. Yılında Cengiz Aytmatov, 100. Yılında Gara Garayev ve 125. Yılında Magcan Cumabay yılı olarak ilan edilmiştir.
  • 2019 Yılı doğumunun 650. Yılında İmadeddin Nesimi, 125. Yılında Aşık Veysel Yılı olarak ilan edilmiştir.

6 ülkede seyirci ile buluşturulan Üzeyir Hacıbeyli'nin ölümsüz Köroğlu operası, Türkiye’de ilk kez opera repertuvarına dahil edilen Mukan Tölebayev’in Birjan ve Sara Operası, 9 ülkeden 200 sanatçının katılımıyla, Amerikalı bir koro eşliğinde Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde icra edilen Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu, geçtiğimiz yıllarda TÜRKSOY’un gerçekleştirdiği özel projelerden bazılarıdır.

Dünyanın farklı şehirlerinde vermiş oldukları konserlerle dinleyicileri kendilerine hayran bırakan TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası, kurulduğu yıl Avrupa Koro Oyunlarında 3 Altın madalya kazanarakTürk dünyasının gurur kaynağı olan TÜRKSOY Gençlik Korosu ve Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. yılı vesilesiyle kurulan TÜRKSOY Halk Çalgıları Orkestrası TÜRKSOY’un klasik ve geleneksel müzik alanındaki başarılı çalışmalarından örneklerdir.

TÜRK KONSEYİ, TÜRK AKADEMİSİ, TÜRK KÜLTÜR VE MİRAS VAKFI, TÜRKSOY’un koordinasyon içerisinde çalıştığı kardeş örgütlerdir. TÜRKSOY ayrıca aynı ilke ve amaçları paylaştığı UNESCO ve ISESCO gibi uluslararası örgütlerin yanı sıra pek çok belediye, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarıile işbirlikleri gerçekleştirmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=oxjHm4M4o_E