Sitemizde yayımlanan "Afganistan Ariana" firmasına ait uçak düşmesi haberimizde Gazne vilayetinde düşen uçağın Afganistan devlet havayolu firması Ariana'nın değil ABD hava kuvvetlerinin uçağı olduğu öğrenildi.

ABD Hava Kuvvetleri Sözcüsü Albay Sonny Leggett, sosyal medya hesabından olaya ilişkin açıklamada bulundu.

Leggett, düşen uçağın, ABD ordusunun Afganistan’da gözlem için kullandığı bombardıman uçağı olan E-11A olduğunu teyit ederek, “Uçağın düşme nedeni soruşturulurken, şu anda uçağın düşman ateşiyle düştüğüne dair herhangi bir emare bulunmamaktadır. Taliban’ın, başka bir uçağın daha düştüğü şeklindeki iddiaları yanlıştır.” ifadelerini kullandı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit düşürülen uçak ile ilgili, “Yakın geçmişte, Helmand, Balkh ve diğer bölgelerde işgalcilere ve kölelerine ait bazı uçaklar ve helikopterler Mücahitler tarafından düşürüldü” diye konuştu. Ayrıca Mücahit, uçakta bulunan CIA ajanlarının tamamının öldüğünü iddia etmişti. Taliban’ın uçağın düşürülmesini üstlenmesiyle ilgili doğrudan bir yorum yapmayan Albay Leggett, zımnen bu iddiayı yalanlamış oldu. Ancak durum şüpheli görünüyor.

Uçağın, uzun süre havada kalarak WiFi görevi yaptığı ve bölgedeki ABD askerlerine internet ve çeşitli veriler sağladığı ortaya çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) savaş uçağının düştüğü bölgeye ulaşmak isteyen Afganistan ordusu, Taliban’ın saldırısına maruz kaldı.

ABD bombardıman uçağı E-11A, Gazne’de düşmüş, saldırıyı, Taliban üslenmişti.

ABD ordusundan yetkililer, uçakta kaç kişinin bulunduğunu ve kayıpların sayısını açıklamadı. Afganistan ordusu ise bölge emniyet sorumlusu Halid Vardak’ın açıklamasına göre, kaza alanına ulaşmak için operasyon düzenlerken Taliban tarafından pusuya düşürüldü ve geri çekilmek zorunda kaldı. Vardak, hava kuvvetlerinin bölgeyi izlemeyi sürdürdüğünü belirtti.

Afganistanlı yetkili, bazı kaynakların saldırı sonrası iki cesedin bulunduğunu söylerken diğer kaynakların daha fazla kaybın bulunduğu şeklinde iddialara sahip olduğunu aktardı.

Uluslararası basına yansıyan haberlere göre, kimliği açıklanmayan Amerikalı kaynaklar uçakta 5 kişiden daha az kişinin bulunduğunu bildirdi. Reuters ise 4 kişinin öldüğünü 2 kişinin ise kayıp olduğunu belirtti.