Çin'de yeni bir virüs türünün ortaya çıktığı bu ayın başlarında doğrulandı ve sağlık görevlileri ölümcül hastalığa karşı bir aşı üzerinde çalışırken, Çin ve diğer ülkeler, etkilenen hastaların virüsü yaymasını önlemeye çalışıyor ve gerektiğinde bazı yerler karantinaya alıyorlar.

 

[caption id="attachment_1943" align="aligncenter" width="299"] Çin'de sağlıkçılar bir hastayı muayene etmeye hazırlanıyor.[/caption]

En son verilere göre, Çin'de şu anda 56 olan ölü sayısı ile 1.970'in üzerinde onaylanmış koronavirüs vakası var. Virüsün yayılmasını durdurmak için çok sayıda Çin şehrine giriş çıkışlar yasaklandı ve ayrıca Pekin'de Çin milli takvimine göre yapılan yeni yıl kutlamaları ve bahar bayramı da askıya alındı.

Yetkililer ayrıca hastaları kurtarmak için karantina bölgesinde iki yeni hastane inşa ediyorlar.

Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev, 23 Ocak’tan beri Kırgızistan’ın Çin ile olan sınırının kapatıldığını bildirdi.

Portekiz, Tayland, Japonya, Güney Kore, Vietnam, Singapur, Nepal, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Malezya, Avustralya ve Kanada'da yeni koronavirüsün teyit edilmiş vakaları da kaydedilmiştir.

[caption id="attachment_1944" align="aligncenter" width="150"] Filipinler'de havalimanına inen yolcular kontrolden geçiriliyor.[/caption]