Afganistan'da Devlete ait Ariana Afgan Havayollarına ait bir uçak, ülkenin merkezinde bulunan Gazne vilayetinde düştü.

Gazne Valisi Vahidullah Kilimzey, yerel saatle 13.10 sularında bir yolcu uçağının, Gazne vilayetinin Dehyek ilçesine bağlı Saduzey bölgesine düştüğünü söyledi. Uçağın hangi şirkete ait olduğunun henüz bilinmediğini ifade eden Kilimzey, bölgede Taliban'ın etkili olduğunu, bu nedenle net bir bilgi alamadıklarını belirtti. Kilimzey, bölgeye arama kurtarma timinin gönderildiğini kaydetti.

Gazne Emniyet Müdürü Ahmad Halid Vardak da uçağın Ariana Havayollarına ait olduğunu açıkladı.

Ariana Havayollarından yapılan açıklamada ise düşen uçağın kendilerine ait olup olmadığıyla ilgili bilgileri bulunmadığı açıklandı.

Ariana Afghan Airlines (ARIANA), Afganistan'ın en büyük havayolu şirketidir ve ülkenin milli hava taşımacısı olarak hizmet vermektedir. 1955 yılında kurulan ARIANA, Afganistan'ın en eski havayolu şirketidir. Havacılık pazarında tarihi güvenilirliğe sahiptir. Şirketin ana üssü Hindistan, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye, Kuveyt ve BAE'ye uçuş sağladığı Kabil Uluslararası Havalimanı'nda bulunuyor.

Afgan yetkilileri, Pazartesi günü Afganistan'ın Gazne vilayetindeki Taliban topraklarında bir uçağın düştüğünü söyledi. Uçakta kaç kişinin olduğu belli değildi. Ariana Afghan Hava Yolları, inen yolcu jetlerinden biri olduğunu bildirdi.

Vilayetin hükümet sözcüsü Arif Nuri, CBS News'e verdiği demeçte 'Ahmed Muhtar, uçağın güney Kandahar şehri ile başkent Kabil arasında yaklaşık 200 mil kuzeyde uçtuğunu belirtti. Ghazni vilayeti bu iki yer arasında bulunuyor. Nuri, kaza yerinde iki pilotun cesetlerinin bulunduğunu ve uçağın tamamen parçalandığını söyledi. Başka zayiattan bahsetmedi.

Acil servislerin gönderildiği ancak uçağın Taliban bölgesinde düşmesi ve kış şartlarının enkaza ulaşmayı zorlaştırabileceğini söyledi.

Kaza sebebi açıklanmadı.

NOT: UÇAĞIN ABD HAVA KUVVETLERİNE AİT OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI.