Depremden bir gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ ilimize gelerek hem depremde vefat edenlerin cenaze namazına katıldı hem de yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Cumhurbaşkanı ile birlikte Milli Eğitim Bakanı, Milli Savunma Bakanı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Eski başbakan Binali Yıldırım, eski milletvekilleri ve Elazığlı bürokratlar da Elazığ'a gelerek halkımızın acılarını paylaştılar.

Depreminin ardından birçok vatandaş yardım etme isteklerini belirtirken, sanatçı haluk levent ilk etapta 500 adet yalıtımlı çadır gönderdiklerini açıklarken, bazı sosyal medya kullanıcıları, Elazığ’ın etnik kökeni tartışması başlatıp alçakça bir propagandaya başladılar. Bu tür paylaşımlara hem kendi hesaplarından hem de diğer hesaplardan gerekli karşılığı veren Elazığlılar, siyasi ve etnik ayrım göstermeden duyarlılık gösteren insanlarla birlikte yardım faaliyetlerini sürdürdüler.

Depremin ilk saatlerinden itibaren STK’lar hep sahada oldu. Hem arama kurtarma çalışmalarına katılan hem de yardım ulaştırma konusunda gayret gösteren STK’lar ciddi bir performans ortaya koydular.

Cuma günü akşam saatlerinde çok şiddetli olarak hissedilen depremde Elazığ’ın yapı stokunun çok da kötü olmadığı, 1999’da çıkan deprem yönetmeliğine uygun binalarda hiçbir sorun yaşanmazken, yıkılan 3 binanın 1980’li yıllarda yapılan binalardan olması, dikkatleri eski binalara çevirdi.

1970, 80 ve 90 yıllarda yapılan birçok binanın depremden etkilenmemesi ise şehrimizin yapı stokunun çok da kötü bir durumda olmadığını ortaya çıkardı.

Birçoğu 30-40 yıl önce inşa edilen binaların ayakta kalması ve büyük bir yıkım olmamasını, kullanılan malzeme ve işçilikten kaynaklandığını ifade eden vatandaşlar, yılların ve özellikle Cuma günü depremin çok yorduğu bu binaların acil olarak dönüştürülmesinin şart olduğunu ifade ediyorlar.