HAVELSAN tarafından geliştirilen yerli ve milli veri sızıntısı ve kaçağı önleme uygulaması HAVELSAN BARİYER, Uluslararası Ortak Kriterler EAL (Evaluation Assurance Level) 4+ Sertifikasını almaya hak kazandı.

HAVELSAN BARİYER, iddia ettiği güvenlik özelliklerinin var olduğunu ve doğru çalıştığını uluslararası bir sertifika ile ispatlamış oldu.

Ulusal belgelendirme yetkilisi olarak Türk Standartları Enstitüsü tarafından belgelendirilen HAVELSAN BARİYER, veri sızıntısı ve kaçağı önleme (DLP) alanında dünyanın önemli birçok firmasına ait üründen önce EAL 4+ seviyesine ulaşan ürün oldu.

HAVELSAN BARİYER, EAL 4+ Sertifikasıyla dünyada çok daha geniş pazarlarda yer bulacak, özellikle EAL sertifikasyonunu kontrol eden şirketler ya da kurumlar için tercih sebebi olacak.

2019 yılının Ekim ayında NATO Muhabere ve Bilgi Ajansı (NCIA) ile Sanayi İş Birliği Anlaşması yapan HAVELSAN’ın veri sızıntısı ve kaçağı önleme uygulaması, EAL 4 + Sertifikası nedeniyle bu anlaşma kapsamında NATO ihalelerinde de öne çıkacak.

T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından 6 Temmuz 2019’da Resmi Gazetede yayımlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirleri doğrultusunda, uluslararası standartlara göre alanında en yüksek güvenlik ve garanti seviyesine sahip olan HAVELSAN BARİYER’in, ülkemiz kurumlarında kullanımı artarak devam edecek.

EAL SERTİFİKASYONU NEDİR?

EAL Sertifikasyonu; bir ürünün ya da sistemin güvenlik özelliklerini tespit ederek garanti seviyesini belirliyor.

Uluslararası ortak kriterlere göre; bir ürünün ya da sistemin mevcut geliştirme altyapısını değiştirmeden ulaşılabilecek en yüksek garanti seviyesi olan EAL 4+ seviyesi, o ürün ya da sistem için “Metodik Olarak Tasarlanmış, Test Edilmiş ve İncelenmiştir” tanımlamasının yapılmasını sağlıyor.

ULUSLARARASI ORTAK KRİTERLER NEDİR?

Uluslararası Ortak Kriterler; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Almanya Hollanda, Fransa ve Kanada’nın ulusal güvenlik organizasyonları ve standartlar enstitüleri ile birlikte ortak bir çalışma sonucunda ve bu ülkelerde kullanılan güvenlik değerlendirme kriterlerinin yerine kullanılması amacıyla hazırlandı.

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından da Ortak Kriterlerin ISO 15408 olarak kabul edildi.

ISO´nun Ortak Kriterleri kabul etmesiyle bu standart dünyada güvenlik spesifikasyonları ve değerlendirmelerinde yaygın olarak kullanılmaya başlandı.