Kırgızistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na gelen Çin büyükelçisi Du Duen ile Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Cosmosbek Çolponbayev'i ziyaret etti.

Görüşmede Du Duen, yeni ortaya çıkan korona virüs ile salgını hakkında Bakanı bilgilendirdi. Büyükelçi, Çin Hükümeti'nin salgının önlenmesine özel önem verdiğini, Çin'in 30'dan fazla devlet organının katılımıyla ortak önleme ve kontrol için bir çalışma mekanizması oluşturulduğunu ve enfekte olanlara kapsamlı tıbbi yardım sağladığını vurguladı. Çin'de, günlük rapor sistemi ve ülke genelinde şüpheli vatandaşların karantina işlemi başlatılmış ve salgın üzerinde yoğun araştırmalar yürütülmekte olduğunu; Çinli uzmanlar ve Dünya Sağlık Örgütü uzmanları bu hususta görüşmek üzere birkaç toplantı gerçekleştirdiğini belirtti.

Büyükelçi Du Duen, Çin ve Kırgızistan'ın dost komşu ülkeler olduğunu belirtti. Çin tarafının Kırgızistan tarafından korona virüs salgınına karşı alınan önleyici tedbirleri takdir ettiğin ve salgına karşı koymak için Kırgız tarafı ile yakın temas ve işbirliğini sürdürmeye hazır olduğunu söyledi.

Kırgızistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçisine zamanında verdiği bilgiler için teşekkür etti ve Kırgız tarafının salgınla mücadelede Çin tarafıyla yakın temasta bulunma arzusunu dile getirdi.