Rusya'nın Hindistan büyükelçiliği müsteşarı bu ayın başlarında Yeni Delhi için beş adet S-400 füze savunma bataryaları üretiminin başladığını açıkladı.

Pakistan tarafı, Hindistan'ın Rus S-400 füze savunma sistemlerini satın alma kararının bölgede "gereksiz bir silahlanma yarışı" başlatacağını iddia ederek endişelerini dile getirdi .

Pakistan Dışişleri bakanlığı sözcüsü Aisha Farooqui  23 Ocak 2020 Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, "Bu tür istikrarsızlaştırma sistemlerinin Güney Asya'daki caydırıcılığı ve istikrarı zayıflatabileceğini ve gereksiz bir silahlanma yarışına yol açabileceğini düşünüyoruz. Pakistan, Güney Asya için stratejik silahların kısıtlama konusunun ele alınmasını önerdi.

Açıklama, Pakistan'ın "Gaznevi" karadan karaya balistik füzelerini ve Hindistan'ın da kısa mesafeli nükleer yetenekli K-4 balistik füzelerini test etmesinin hemen ardından geldi.

2018'de imzalanan bir sözleşme uyarınca Rusya, 2025 yılına kadar Hindistan'a 5 milyar doların üzerinde beş S-400 sistemi teslim edecek. Yeni Delhi'ye göre, sistemler 2020 yılı içinde Hindistan'da konuşlandırılacak. Ancak ABD Hindistan'ın bu anlaşmayı iptal ederek Amerikan silah sistemlerini satın almasını önerdi. ABD ayrıca, CAATSA (Amerika'nın Yaptırımlar Yoluyla Karşı Düşmanları Yasası) kapsamında Rus savunma sektöründen silah satın alan her ülkeye yaptırım uygulama tehdidinde bulundu.