Merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Elazığ'ın çeşitli ilçeleri ile merkezinin yanı sıra Adıyaman, Malatya, Diyarbakır ve Tunceli gibi çevre illerde de hissedilen depremde yaklaşık beş kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremin derinliğinin 6,75 kilometre olduğunu bildirdi. Saat 20.55'te meydana gelen depremden 13 dakika sonra 5,4 büyüklüğünde bir artçı yaşandı. Ayrıca, merkez üssü saat 21.17'de merkez üssü Elazığ'ın Baskil ilçesi olan 5,1 büyüklüğünde bir sarsıntı daha kaydedildi.

AFAD, depremin ardından en büyüğü 5,4 olan 25 artçı sarsıntının kaydedildiğini açıkladı

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, CNN Türk televizyonu canlı yayınında yaptığı açıklamada, kentte şu ana kadar üç kişinin hayatını kaybettiğini, ikisi ağır en az 140 yaralının olduğunu söyledi.

Kaldırım, "İl merkezinde dört bina yıkıldı. Enkaz altında kalanlar var. Kurtarma ekipleri altı kişiyi çıkarttı, çalışmalar devam ediyor" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, daha önce yaptığı açıklamada, Malatya'da da iki kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Malatya'nın Doğanyol ve Pütürge ilçelerinde de yıkımlar ve can kaybı olduğu belirtiliyor.

Son haberlere göre can kaybı altı kişi.  255 kişi de yaralandı. Enkaz kaldırma ve kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Kandilli Rasathanesi verileri

https://www.youtube.com/watch?v=TQ4kp7Ok98M