Dünya, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı alarma geçiren corona virüsünden korunma yollarını araştırıyor. Özellikle Çin'den gelen yolcuları gümrük ve havalimanlarında sıkı kontrollerden geçirilmesi sonucu virüsün ilk ortaya çıktığı Wuhan’ın yanı sıra Ezhou ve Huanggang şehirlerinde havaalanları kapatıldı, toplu ulaşım durduruldu, halka “şehri terk etmeyin” çağrısı yapıldı. Bu üç şehrin toplam nüfusu 20 milyon civarında.

Wuhan, Ezhou ve Huanggang kentlerindeki nüfüs yaklaşık 20 milyon. Bütün bu şehirlerde Çin Yeni Yılı’nın yaklaşması sebebiyle planlanan tüm etkinlikler de iptal edildi. Polisler üç şehirde de tren istasyonlarında ve otobüs garlarında nöbet tutmaya başladı. Kimsenin bu üç şehri terk etmesine izin verilmiyor.

Wuhan şehrinde toplu taşıma tamamen durduruldu. Otobüsler, metro, deniz ulaşımı yapılmıyor. Sokaklar boşaldı. Evlerinden çıkmamayı tercih eden Wuhan halkı, süpermarketlere akın etti. Marketlerde raflar boşaldı.

İngiliz The Guardian gazetesine konuşan Wuhanlılar, eczanelerde satılan yüz maskelerinin tükendiğini anlattı. Yüz maskesi takılması, salgının başladığı günden bu yana zorunluydu. Benzin istasyonlarına da kaynağı belirsiz “akaryakıt stokları tükenmek üzere” söylentileri üzerine akın olduğu belirtildi.

Çin Devlet Sağlık Komisyonu’nun açıklamasına göre 25 kentte yeni koronavirüs (2019-nCoV) bulaşan kişilerden 95’inin durumu ağır. Virüsün bulaştığı kişilerle temasa geçen 5 bin 897 kişiden 4 bin 928’i müşahede altına alındı. Dün itibarıyla Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Makao Özel İdari Bölgesi’nde birer kişide saptanan korona virüsü, ABD, Japonya, Güney Kore’de birer kişide, Tayland’da da üç kişide tespit edildi. Wuhan'dan gelen ve hasta olduğu sanılan bir kişi Şanghay havalimanında karantinaya alındı.

Ortaya çıktığı şehirden dolayı “Wuhan virüsü” diye de adlandırılan yeni korona virüs, solunum, hapşırma ve öksürük ile hava yoluyla bulaşıyor.

Koronavirüsün (NCoV) ilk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkıyor ve ileri safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine sebep  oluyor.