Buhara vilayetinde binlerce öğrenci akademik kurumlar ve meslek  yüksek okullarının yanı sıra çeşitli eğitim kurumlarında öğrenim görmektedir. Yine çaok sayıda genç Buhara Petrol Rafinerisinde ve diğer iş yerlerinde, kurumlarda ve ajanslarda çalışmaktadır. Genç işçilerin mesleki gelişime ve Özbekistan ekonomisine büyük katkıları vardır.

 

 

Bu genç insanlar bilgi edinmeye ve sosyal faaliyetlere su gibi ihtiyaç duymaktadır. Buhara vilayet hakimi (vali) U. Barnoyev'in Karaulbazar'daki Neftçiler Sarayı'nda düzenlenen gençlik temsilcileriyle yaptığı toplantıya da gençlerin bu duyguları yansıdı.

 

Toplantıda vilayet hakimi, devletin gençlik politikası çerçevesinde bölgede yürütülen çalışmaların genç nesillerin yeteneklerini göstermelerine ve girişimci gençlerin desteklenmesine büyük önem verildiğini kaydetti.

Toplantıda, genç girişimcilerin projelerine mali destek verilmesinin önemi vurgulandı.  Örneğin,  üniversitenin kamu yönetimi bölümü eski mezunu olan Zavkiddin Polatov'a, işini genişletmesi için 40 milyon dolarlık kredi kullandırma konusunda nasıl yardımcı olunduğu anlatıldı.

Gençlik liderlerinden Firuze Zaripova, gençlerin kış şartlarında spor yapma imkanı bulamadıklarını dile getirerek spor salonlarının önemini anlattı.

 

Projeler, sunumlar ve sergilerle süren buluşmada gençler, vilayet hakimine 30'a yakın taleplerini iletme fırsatı buldular.