Albayraklar Şirketler Grubu yaptığı bir açıklama ile savunma sektöründen çekildiğini açıkladı. 2014 yılında savunma sanayiine yatırım yapan grup, Albayraklar Savunma A.Ş.’yi kurmuştu.

Albayraklar Savunma A.Ş. hisselerini satışa çıkartan Albayraklar Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Albayrak tarafından yapılan yazılı açıklamadaki, "Ürünlerimize çok sayıda ülkeden üst üste gelen yüksek siparişlerin (yaklaşık 750 bin adet silah) seri üretimi için ihtiyacımız olan desteğe bir türlü sahip olamadık" ifadeler dikkat çekti.

Açıklamasında eleştirilerini sıralayan Adnan Albayrak, "Faaliyet gösterdiğimiz diğer sektörlerdeki ticari alacaklarımızı da tahsil edemememiz sonucunda yeni savunma sanayi projelerimizin Ar-Ge çalışmalarını durdurmak zorunda kaldık. Evet büyük bir savunma firmasıyız ancak tek başımıza mücadele edecek kadar da güçlü değiliz" dedi.

"Bugüne kadar hiçbir kurum ve kuruluştan en ufak bir finans desteği almadan Türk savunma sanayisinin toplam yıllık ihracat rakamını tek başına yakalayabilecek satış değerine sahip eşsiz savunma ürünleri icat edip geliştirdik. Yapılamaz denilenleri yaptık. Amerikan üretimi teknolojilere rakip çıktık. Yüzde yüz yerli ve milli imkanlarla ve tamamen öz sermayemiz ile ortaya çıkardığımız Wattozz ürün serimiz uluslararası platformlarda üstün başarı ödüllerine layık görüldü ve Wattozz isminin dünyadaki marka değeri milyonlarca dolara ulaştı.

Ancak, ürünlerimize çok sayıda ülkeden üst üste gelen yüksek siparişlerin (yaklaşık 750 bin adet silah) seri üretimi için ihtiyacımız olan desteğe bir türlü sahip olamadık."

SATIŞA ÇIKARTMA KARARI ALDIK

"Savunma sanayi firmamızı üzerindeki ürünlerin patent ve marka hakla  rı ile birlikte satışa çıkartma kararı aldığımızı üzülerek beyan ederim."

GERÇEKTEN ÜRETİM YAPILDI MI?

Albayrak Savunma AŞ'nin bugüne kadar reklamı yapılan silah, silah modifikasyonu ürünleri ve benzerlerinin seti üretim yapıp yapmadığı, ürettiği ürünlerden ne kadarının iç piyasada satıldığı ve ne ne kadarının ihraç edildiği hakkında yaptığımız araştırmalarda bir sonuca ulaşamadık.

Şirkete ait olduğunu sandığımız web sitesinde ise "İçerikler hazırlanma aşamasındadır." ibaresi yer alıyordu.