Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılında yaptığı açıklamadan sonra bir anda popüler hale gelen Sig Sauer markasının ne özelliği var? Erdoğan, "Bundan sonra artık Sayın Bakana da burada söylüyorum, SIG Sauer diye bir silah bizim polis teşkilatımız kullanmayacaktır, kullanmamalı. Artık biz kendi ülkemizin silahlarını kullanmak suretiyle bu adımları atacağız. Biz artık bu tabancaları veya bunun daha uzun mesafelisini ülkemizde yapıyoruz ve bundan dolayı da kendi silahlarımızı kullanmak suretiyle polis teşkilatımızı daha diri, daha sağlam ayakta tutacağız. Çünkü onlardan almaya devam ettiğimiz sürece bize tembellik geliyor. Gerek yok." diye konuşmuştu.

İstanbul Büyükşehir Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, malvarlığını açıkladı. İmamoğlu'nun mal varlıklarının arasından Sig Sauer silah dikkatlerden kaçmadı ve vatandaşlar tarafından merak edildi.

Sig Sauer marka silahı daha çok özel harekat ve SAT komandoları kullanıyor.

İşte P229 modeli hakkında ayrıntılar…

Orta Boy Gövde

Yüksek Kapasite Şarjör

Dahili Aksesuar Rayı

Sert Andonize Gövde

Paslanmaz Çelik Sürgü

Dört Noktadan Emniyet (DA/SA)

SIG Sauer, J.P. Sauer & Sohn Maschinenbau GmbH isimli Almanya - İsviçre ortaklığı firma tarafından üretilen bir silah markasıdır. Üretici firma 1751 yılından bu yana makine üretimi yapmaktadır ve merkezi Almanya'dadır. Yarı otomatik Sig Sauer (Zig Zoyer diye okunur) zorlu dayanıklılık testlerinden kolayca geçebilmesi, her koşulda çalışması, çok dengeli oluşu, sonsuz namlu ömrü ve asla tutukluk yapmaması gibi sebeplerle Türkiye'nin SAT komandoları da dahil olmak üzere birçok devletin özel kuvvet birimleri tarafından tercih edilir. Emsallerinden daha pahalıdır.

Dünya liderlerinin yakın korumaları tarafından da tercih edilen Sig Sauer model silahların teknik özellikleri ise şu şekilde:

Kalibre: 9 mm Luger.357 SIG, .40 SW

Uzunluk: 180 mm

Namlu uzunluğu: 99 mm

Ağırlık(boş): 770 g

Kapasite: 12+1

Sig Sauer P229 model silahların aynı zamanda birçok alt serisi bulunuyor. İlk etapta Başbakanlık Korumalarına sonrasında ise Cumhurbaşkanlığı ve TBMM korumalarına da dağıtılan silahların fiyatları ise 3 bin 850 ile 6 bin dolar arasında değişiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=_NbjkPiz78I