10 Ocak 2020'de Azerbaycan basınında yer alan bir haberde Pakistan'ın Ermenistan'la diplomatik münasebet kurma ihtimali olduğu yer almıştı.

Azerbaycan'daki Pakistan Büyükelçiliği haberi yalanladı. Pakistan'ın konumunda bir değişiklik olmadığını ve Pakistan'ın  Ermenistan'ı tanımadığı bildirildi.

Dağlık Karabağ, hukuken Azerbaycan sınırları içerisinde yer alıyor ancak fiilen Ermenistan tarafından işgal altında bulunuyor.

Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılmasının ardından Güney Kafkasya cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmasıyla bölgede iki bağımsız devlet arasında kanlı bir savaş başladı. Ermenistan bu süreçte Dağlık Karabağ ve çevresi dahil olmak üzere Azerbaycan topraklarının yüzde 20'lik bölümünü işgal etti. Rusya'nın sözde arabuluculuğuyla 1994'te ateşkes ilan edilmiş olsa da gerginlik bugüne kadar sürddevam ediyor.

Öte yandan eş başkanlığını Rusya, Fransa ve ABD'nin yürüttüğü AGİT Minsk Grubu da birçok girişimde bulunmasına rağmen Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik somut netice elde edemedi.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı bu sebeple Ermenistan'ı tanımıyor ve diplomatik münasebet de kurmuyor.

2019 Yılında İslam İşbirliği ÖrgTeşkilatı  Temas Grubu toplantısında konuşan Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Yukarı Karabağ meselesinin de Keşmir meselesi gibi bölgesel barış ve istikrarı tehdit ettiğini belirtmişti. Ermenistan'ın Karabağ'daki işgali ve askeri varlığı sebebiyle 1994'ten bu yana bir milyon insanın yerinden olduğunu hatırlatan Kureyşi, "Pakistan, Ermenistan'ın bölgenin coğrafi, demografik, ekonomik, sosyal ve kültürel yapısını değiştirmeye yönelik adımlarına karşıdır. Ermenistan, Azerbaycan'ın birliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeli ve askerlerini Yukarı Karabağ'dan çekerek BM Güvenlik Konseyi kararlarına uymalıdır." demişti. Kureyşi, BM Genel Kurulunu da bu meseleyi çözmeye davet etmişti.