Dünya, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyayı alarma geçiren corona virüsünden korunma yollarını araştırıyor. Uluslararası ajanslar ve dünya basını virüsle ilgili haberleri 'son dakika' gelişmesi olarak servis ederken, ölü sayısının ise bugün itibarıyla dokuza yükseldiği açıklandı.

Hasta ve şüpheli kişilerin tespiti durumunda, geçici izolasyonları için gerekli şartların hazırlanması ve karantina altına alınması için ilgili makamlara bildirilmesi gerekiyor.

Ayrıca araçlarda dezenfeksiyon tedbirleri alınmaktadır. Aynı zamanda, hava taşımacılığı ile bir ülkeye girerken, Sivil Havacılık Otoritesi tarafından kabul edilen ve ilgili mürettebatın imzaladığı uçağın "genel beyanı" tıbbi sertifikasına uygun olarak gümrük idaresine ilgili tıbbi ve sıhhi kontrol bilgilerini doğru olarak vermek önemli.

Pek çok ülkede olduğu gibi Azerbaycan'da da bir tehlike var mı? Tıp uzmanı Adil Geybulla Sputnik Azerbaycan'a şunları söyledi: "Virüsler özelliklerini düzeltir ve değiştirir. Bir nükleid zinciridir. Bu nükleidlerdeki amino asitler için virüs dizisini değiştirir. Koronovirüsler bu virüslerdendir. Ancak bu iddiaları doğrulamak için elimizde bir delil, bir teşhis  olmalı."

Azerbaycan'ın Gümrük İdaresi Komitesi, Çin'in Hubei eyaleti Wuhan şehrinde yayılan menşei bilinmeyen bir hastalığın ülkeye girmesini önlemek üzere Azerbaycan gümrük memurlarının sınır gümrük kontrol noktalarında tedbir aldığını bildirdi.

Çin'de yayılan virüsün sanılanın aksine sadece hayvanlardan insanlara değil, aynı zamanda kesinlikle insandan insana da bulaşabildiği bildiriliyor.