1970'li yıllarda, 12 Eylül 1980 sonrası silahların toplanmasına kadar uzun namlulu bir silah vardı. "Gestapo" diyemeyen büyüklerimiz ona "Göztep" derlerdi. işte o Walther P38 idi.

Walther P38 (başlangıçta yazılı Walther S.38 ) bir olduğunu 9 mm yarı otomatik tabanca tarafından geliştirdi.  Üretiminin 1942'de bitmesi planlanan pahalı Luger P08'in yerini alması amaçlandı .

Alman Ordusuna gönderilen ilk tasarımlar kilitli bir makat ve gizli bir çekiç içeriyordu, ancak Alman ordusu bazı teknik değişikliklerle yeniden tasarlanmasını istedi.

P38 konsepti 1938'de Alman ordusu tarafından kabul edildi, ancak gerçek prototip ("Test") tabancaların üretimi 1939'un sonlarına kadar başlamadı. Walther, Zella-Mehlis'teki fabrikalarında üretime başladı ve belirtilen üç "prototip" tabanca üretti.  Üçüncü seri tabancalar, öncekilerde olan problemleri  tatmin edici bir şekilde çözdü. Seri üretim, Walther'in askeri üretim tanımlama kodu "480" kullanılarak 1940'ın ortalarında başladı.

Daha sonra .45 ACP ve .38 Super'da birkaç deneysel versiyon oluşturuldu , ancak bunlar asla seri üretilmedi. 9 × 19mm Parabellum versiyonuna ek olarak, bazı 7.65 × 21mm Parabellum ve bazı .22 Uzun Tüfek versiyonları da üretildi ve satıldı.

Mühendislik açısından P38, ABD ordusu tarafından benimsenen Beretta 92 ve M9 alt varyantı gibi diğer yarı otomatik tabancalarda bulunan teknik özellikleri taşıyan yarı otomatik bir tabanca tasarımıydı.

Uzun namlusuyla, isabetli atışlarıyla yaşadığımız müddetçe hatırlayacağız.