Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Ocak Pazartesi günü Libya Konferansı sonrası yaptığı açıklamada Libya'da henüz Türk askeri olmadığını, sadece Türk askeri danışmanları ve eğitmenleri olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı ateşkes çağrısına uyulması halinde siyasi sürecin önünün açılacağını belirten Erdoğan, zirvede alınan kararlar çerçevesinde önümüzdeki günlerde Trablus merkezli Milli Mutabakat Hükümetinin Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin destekçisi General Halife Hafter tarafından beşer kişinin katılacağı askeri bir komitenin toplanacağını söyledi.

Nisan ayından bu yana tüm anlaşmaları ihlal eden ve meşru hükumete saldıranların özellikle Hafter taraftarları olduğunu kaydeden Erdoğan, "hem sahada hem de masada pozisyonlarını güçlü tutarak siyasi sürece destek olmaya devam edeceklerini" de sözlerine ekledi. Ancak Hafter'in şu ana kadar anlaşma metinlerine imza atmamasının ise manidar olduğu değerlendirmesini yapan Erdoğan, "Ben de kendilerine atalarımızın o sözü ile bir hatırlatmada bulundum. 'Söz uçar yazı kalır' dedim. 'Bunun imza ile teyit edilmesi gerekir' dedik. Fakat tüm bunlara rağmen imza altına alınamadı" şeklinde konuştu.

Erdoğan, Somali ile ilgili de dikkat çekici bir açıklama yaptı. Şu anda petrol arama çalışması yapmaları için Somali'den teklif aldıklarını söyleyen Erdoğan, "Somali'den 'Bizim denizlerimizde petrol var. Libya'da bu çalışmayı yapıyorsunuz ama bizim buralarda da bu çalışmayı yapabilirsiniz' diyorlar. Bunlar bizim için çok önemli" dedi. Erdoğan, Somali'de de Türkiye'nin atacağı adımlar olacağına işaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Dünya Ekonomik Forumu'nda gazetecilere verdiği demeçte: "Meşru Libya hükumeti ile eğitim ve öğretim konusunda bir anlaşmamız var. Yaptığımız şey bu. Bu da hukuka uygun bir iş" dedi.

Çavuşoğlu, Ankara'nın Libya'daki siyasi süreci ve ateşkesi desteklemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Libya, ülkenin eski lideri Muammer Kaddafi'nin öldürülmesinin ardından iç mücadeleyle parçalandı.

Şu anda ülkenin batısını ve başkent Trablus'u kontrol eden Fayez al-Serrac yönetimindeki BM tarafından onaylanan hükumet ve ülkenin büyük bir bölümünü kontrol eden General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu çatışma halinde.

İki taraf 13 Ocak'ta Moskova'da ateşkes anlaşmasına yaklaştı ancak Hafter ateşkes anlaşmasını imzalamayı reddetti.

Kaynaklar: Sputnik, Deutsche Welle