Kazakistan’daki Türk firmalarının sayısının iki bine yaklaştığı öğrenildi. Kazakistan Milli Ekonomi Bakanlığının yayımladığı istatistiki bilgilere göre 2019 yılı sonunda Kazakistan’da 1939 Türkiye menşeli firmanın faaliyet gösteriyor.

Türkiye ile Kazakistan arasındaki ekonomik ilişkiler de 2019 yılının ilk on ayında 2018’in aynı dönemine oranla yüzde 54 artmış durumda.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kurduğu firmalardan 1884’ü küçük, 33’ü orta ve 22’si büyük işletmeler grubunda yer alıyor.

Türkiye kökenli firmaların 467’si inşaat, 650’si toptan ve perakende ticaret, 124’ü turizm, konaklama ve yiyecek-içecek hizmetleri ve 190’ı da imalat sektöründe faaliyet gösteriyor. 508 firma da ülkenin tarım, madencilik, ulaştırma, eğitim, sağlık, enformasyon ve iletişim, sigortacılık, gayrimenkul ve diğer alanlarında hizmet veriyor.

Kazakistan’da son yıllarda büyüyen Türk şirketlerinden biri Sembol İnşaat. Türkiye’de Rixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince ve ortağı Aytekin Gültekin, Astana’da “Barış Piramidi”ni inşa etti. Firmanın Astana’da yaptığı binalar arasında Rixos President Hotel yer alıyor. Sembol, şimdi de Astana’ya açılır kapanır bir stadyum inşa ediyor. Firmanın planları arasında 10 bin kişilik kapalı bir şehir yapmak da var. Sembol İnşaat’ın, Kazakistan’daki taahhüt işleri 500 milyon doları buluyor.

Okan Holding, Kazakistan’da bugün 25 şirkete sahip. Yapılan yatırım tutarı ise 350 milyon dolara ulaştı. Grubun, Petropavlovk kentinde Sultan Un ve Makarna Fabrikası var. Firma ayrıca Astana’da Cumhurbaşkanlığı Rezidansı, 5 Yıldızlı Okan Intercontinental Hotel Astana, Ulusal Müze ve Kültür Merkezi, Yüksek Katlı İkiz Kuleler, Diplomatik City, Avrasyabank, Okan Merei Interconti Astana Alışveriş ve Konut Kompleksi inşa etti.

Ahsel İnşaat, bürokratların oturacağı ve yatırımı 90 milyon dolara çıkan 718 konutluk sitenin inşaatını gerçekleştirdi. Sitenin yanında 20 katlı iş merkezi ve çarşı inşaatına başladı. Planları arasında süper lüks otel yapmak var.

Alarko, Astana Uluslararası Havalimanı’nın yapımını gerçekleştirdi.

Üçgen İnşaat da Maliye Bakanlığı ile Kazakoil’in ortaklaşa kullandığı binayı teslim etti. Küçük bir oteli hizmete soktu.

Ceylan İnşaat, başkentte kurulan ve 20 milyon dolara çıkacak olan Avrasya Üniversitesi’nin inşaatını üstlendi.

Anadolu Grubu’nun içecek üretimi ve şişeleme alanında üç büyük yatırımı bulunuyor.

Koç Grubu’nun Kazak ortağı Butya ile sahibi olduğu Rambutya alışveriş merkezleri bünyesinde 2’si Almaatı’da ve 1’i Astana’da olmak üzere 3 alışveriş merkezi bulunuyor.

Turkuaz Grubu’nun Arabistan sermayeli Savola Grubu ile ortağı olduğu Turkuaz Bitkisel Yağ Sanayi şirketi bulunuyor. Bunun yanında grup, 1200 çalışanı ve Kazakistan’ın 10 bölgesindeki ofisleri, depoları ve bayilik ağı ile en büyük dağıtım zinciri konumunda. Nestle ve Unilever gibi büyük firmalarla çalışıyor.

Türkiye Petrol Arama Ortaklığı (TPAO), Kazakistan’daki en büyük Türk yatırımcısı. Kazakol ile ortak teşebbüs olarak oluşturulan “Kazakturkmunay” şirketinin çoğunluk hissesine sahip olan TPAO, bu projeye 272 milyon dolarlık bir para yatırdı.

1998 yılında Turkcell’in Kazakh Telekom ile oluşturduğu ve çoğunluk hissesine sahip olduğu K.Cell firması Kazakistan’ın iki GSM operatöründen birisi. Diğer GSM operatörü olan K-Mobile ise Rumeli Holding’in Kazakistan’ın Investel firması ile kurduğu ortaklık.

Kazak kelimesinin anlamı “hür ve cesur” demek. Avcılığın yaygın olduğu ülkede kartal ise bayrağa girecek kadar önemli bir kuş. Kazakistan'da değişik milletlerden nüfus yaşıyor. Ancak hükumetin amacı Kazak nüfusu artırmak. İşe alımlarda yüzde 70 Kazak, yüzde 30 diğer milletler oranı uygulanıyor. Ekonomik hayat petrol ve uranyum ihracatı ve serbest piyasa ekonomisi ve devlet gözetiminin ortalaması olan karma sistemle giderek hareketleniyor. Alım gücünün artması ise konut talebi ve otomobil sayısının artışından anlaşılıyor.