Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev, genel seçimlerin ardından ilk toplantılarını yaparak başkanlarını ve komisyonlarını seçen Özbekistan Yüksek Meclisi'nin Senato ve Yasama Meclisi bölümlerinde konuşma yaptı.

Konuşmalarında yasama görevinin ve milletvekili olmanın öneminden bahseden Mirziyayev, şunları söyledi:

Her şeyden önce bir milletvekili insanların endişeleriyle yaşamalı ve onlarla ilgili problemleri çözmede fedakarlık yapmalı, fedakarlık örneği olmalıdır. Milletvekilleri bu ruhla yanar, vicdanla çalışırsa bakanlar, hükümet ve bir bütün olarak parlamento da aynı tutuma sahip olacaktır ”dedi.

Cumhurbaşkanı Mirziyayev, Yasama meclisinin gerçek bir “demokrasi okulu” na dönüşmesi gerektiği, her yasa tasarısı ve farklı kamu çıkarlarının çatıştığı nesnel tartışmaların ve tartışmaların yapıldığı bir platform olması gerektiğini ifade etti.

"Son beş yıl içinde meclisin faaliyeti önemli ölçüde yoğunlaşmıştır. Eskiye oranla çok sayıda fazla kanun kabul edilmiştir. Medeni Kanun, Ekonomik Usul Kanunu, İdari Usul Kanunu ve Seçim Kanunu gibi önemli kanunlar kabul edilmiştir."

İnsanların temsilcileri, milletvekili statüsüne uygun olarak cesur, talepkar ve kararlı olmalı, insanların çıkarlarına hizmet etmeyecek yasaların kabulüne izin vermemelidir.”dedi.