Kazakistan’ın Jarkent (Yarkent) şehrinde Doğu Türkistan’dan Kazakistan’a yasa dışı geçen Tilek Tabarıkoğlu’nun Çin’e iade edilmesine dair duruşma 9 Ocak 2020’de gerçekleştirildi.

Mahkemede yargıç Dinara Kuykabayeva, Tabarıkoğlu’nu ülkeye yasa dışı girişi nedeniyle 6 ay işçi kampında hizmet vermeye mahkum etti ancak ülkede kalmasına izin verdi. Yargıç Kuykubayeva, Tabarıkoğlu’nun gözaltında geçirdiği her günü ise işçi kampı için 2 güne eşit saydı. Bu sayede Tabarıkoğlu yaklaşık 2 haftadan az bir süre sonrasında serbest bırakılacak.

Tabarıkoğlu, 2016’da Kazakistan’dan oturma izni aldığını ancak bir sonraki yıl eğitim nedeniyle Doğu Türkistan’a döndüğünde Çinli yetkililerin pasaportuna ve diğer belgelerine el koyduğunu açıkladı. Tabarıkoğlu, Doğu Türkistan’dan Çin zulmü nedeniyle kaçtığını ve ailesinin de daha önce Kazakistan’a yerleştiğini belirtti.

Jarkent’teki mahkeme daha önce de Doğu Türkistan kaçan Kayşa Akan’a da 6 ay hapis cezası vermiş ancak ülkede kalmasına ve Çin’e iade edilmemesine karar vermişti.

Çin Halk Cumhuriyeti başka ülkelerden, özellikle Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden ekonomik gücünü kullanarak kaçan Uygur ve Kazakların iadesini talep ediyor.