Aylardır orman yangınlarıyla mücadele eden, su tükettikleri için binlerce yabani deveyi itlaf etme kararı alarak hayvanseverleri ve vicdan sahiplerini üzen Avustralya'yı bu kez de dolu vurdu. Golf topu büyüklüğündeki dolu yağışı nedeniyle ağaçlar zarar gördü, araçların camları kırıldı.

Başkent Canberra'da başlayan yağış, Victoria, Yeni Güney Galler, Queensland ve Melbourne'de de etkili oldu.

Yağmur ve dolunun Avustralya'yı vurması Osmanlı devletinin yaşadığı acı bir hadiseyi hatırlattı:

İstanbul’da köpeklerin başı ilk kez bir İngiliz turist yüzünden belaya giriyor. Galata’da gece yarısı bastonuyla köpeklerden korunmak isteyen yabancı, köpeklerin hücumuna uğruyor. Kaçarken yüksek bir duvardan düşüp ölüyor. Majestelerinin hükümeti Osmanlı’ya ültimatom veriyor. Sultan 2. Mahmut da kararını açıklıyor:

"Sokak köpekleri tez toplana, teknelere konula ve Hayırsız Ada’ya bırakıla…"

Operasyon başlıyor. Halk “Köpekleri bırakın” diye haykırıyor. Yeniçeri Ocağı’nı dağıtan Sultan Mahmut kararını geri alıyor.

Bir köpek toplama hadisesi de Sultan Abdülaziz devrinde yaşanıyor. Köpekler toplanıyor, teknelere konulup Hayırsız Ada’ya bırakılıyor.

Bu operasyonla eş zamanlı olarak 1865 eylülünde büyük İstanbul yangınlarından biri başlıyor. Beyazıt’tan Gedikpaşa’ya kadar evler, konaklar kömür oluyor. Halk anında bu felaketin gerekçesini buluyor:

"Köpekleri topladınız, Allah da cezanızı verdi! Köpekler olsaydı önceden haber verirlerdi."

Tekneler yeniden Hayırsız Ada’ya gidiyor, köpekleri yükleyip İstanbul’a geri getiriyor.