Ankara’da Nogay Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından 19 Ocak 2020’de “Vakit Kardeşlik Vakti: Nogay Türkleri Uygur Türklerinin Yanında” konferansı düzenlendi.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF Öğretim Üyesi) Doç. Dr. Erkin Emet’in konuşmacı olarak katıldığı programda Çin’in Doğu Türkistan’daki tarihten bugüne işgal politikaları ve yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekildi.

Ankara Batıkentteki Uluslararası Prof. Dr. Muhammed Hamidullah Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleşen programa Ankara’da yaşayan Nogay Türkleri ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Prof. Dr. Karluk, Doğu Türkistan’daki imdat çığlığına dikkat çekerek şu ifadelerde bulundu: “2017’ye kadar Çinliler, Doğu Türkistan’daki Kazakları, Kırgızları Uygurlara düşman etmeye çalıştı. Ancak sonrasında hiçbir etnik kimliğe bakmaksızın hepsini toplama kamplarına doldurdu. Ebülfez Elçibey’in dediği gibi, ‘Sen Türk olduğunu unutsan bile düşman unutmaz.’ Kırgız, Kazak, Avşar, Yörük, Uygur, Tatar, Nogay demez. Sizin Türk olduğunuzu bilir be ona göre politikalarını uygular. Doğu Türkistanlılar tarihlerinde ilk defa imdat diyor ve Türk kardeşlerine kardeşlik hukukunu koruyun diyor. Doğu Türkistanlılar bugün insanlık diyor ve insansanız, insanlık için Türklük ve Müslümanlığın doğudaki kalesini koruyan Türklere el uzatın diyor.”

Doç. Dr. Emet de Çin’in baskılarının sistemli olduğunu vurgulayarak, “Çin tarihten bu güne Uygur ve Kazak Türklerine yönelik yürüttüğü siyasetini, Uygurların dil ve dinini yasaklamakla başladı. 1 Nisan 2017’de radikalizme karşı mücadele adı altında kabul edilen genelge ile Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da sözde aşırılığa karşı savaş açtığı biliniyor. Çin devlet başkanı mart 2017de ‘Xinjiang’ı (Doğu Türkistan) korumak için çelikten duvar öreceğiz’ dedi ve ördü. Bunları bilmek zorundayız. O tarihten bu güne toplama kamplarına alınan bir çok insan, Türkiye ile ilişkileri yüzünden kamplara alınıyor.” dedi.

Kırım Haber Ajansı