Kırgızistan’da Ahıska Türkleri ile Kırgızların birlikte yaşamalarının 75. yıl dönümü kutlandı.

Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliğinde, Sovyetler Birliği döneminde 14 Kasım 1944 tarihinde, mevcut Gürcistan’ın Ahıska Bölgesi’nden Orta Asya’ya sürülen Ahıska Türklerinin Kırgızlar ile yaşamalarının 75. yıl dönümü dolayısıyla dönemin canlı tanıkları bir araya getirildi.

Program, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat’ın ev sahipliğinde, büyükelçiliğin konferans salonunda düzenlendi. Program kapsamında, “Bir Hüzün ve Kardeşlik Hikayesi” adlı belgesel gösterildi.

Büyükelçi Fırat konuşmasında, Kırgızların, ana vatanlarından ata topraklarına gelen Ahıska Türklerine, kardeşlik ve dostluk kucaklarını açtığına değinerek, “Bugün sizlere şükranlarımızı sunmak için bir araya geldik.” dedi.

Kırgızistan Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı ve Kırgızistan Partisi Milletvekili Almazbek Baatırbekov ise programın gelecek kuşaklara tarihi olayları doğru aktarılmasında atılan ilk adım olduğunu kaydetti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kırgızistan Temsilcisi Atınç Keskin, basına yaptığı açıklamada, “Bugünkü program tarihte ilk kez yapılan bir program olarak akıllarda kalacaktır. Kırgızistan’da Kırgız kardeşlerimize, Ahıskalı Türk kardeşlerimizle birlikte huzur, barış ve dostluk içerisinde nice 75 yıl daha yaşamalarını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Programa, Kırgızistan Türkiye Dostluk Grubu milletvekilleri, ilçe yöneticileri, köy muhtarları, diplomatlar, Birleşmiş Milletler Kırgızistan Koordinatörü, TİKA, Maarif Vakfı, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi yetkilileri ve temsilcileri, Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği yönetim Kurulu üyeleri ile davetliler katıldı.

Sovyetler Birliği döneminde bugünkü Gürcistan’ın Ahıska Bölgesi’nden Orta Asya’daki Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan’a sürülen Ahıska Türklerine ilk olarak yerli halk, evlerini açarak açlık ve soğuktan korumuştu. Dönemin siyasi rejimi Sovyetler Birliğinin kararıyla 14 Kasım 1944’te sürgüne tabi tutulan Ahıska Türkleri, bir ay süren tren yolculuğunun ardından aynı yıl 14 Aralık’ta Orta Asya’ya getirilmiş, köyden köye gitmeleri yasaklanmış, bu yasak 1956’da kalkmıştı.

Kendilerini Anadolu’nun bir parçası olarak kabul eden ve Türkiye’nin kuzey batısındaki illerde konuşulan lehçeyi kullanan Ahıska Türklerinin, Kırgızistan Cumhuriyeti kimliklerinde milliyet hanesinde “Türk” yazılıyor.

2019 Yılının son ayında da Özbekistan’da yaşayan Ahıskalı Türkler, sürgünün 75.inci yılı münasebetiyle Özbekistan’da bir araya gelmişti.

Ahıska Türklerinin, ana vatanlarından sürgün edilişinin 75. yılı dolayısıyla başkent Taşkent’te, Özbekistan Türk Milli Kültür Merkezince bir anma programı düzenlenmişti.

Aralarında sürgün tanıklarının da bulunduğu Özbekistan’ın çeşitli bölgelerinde yaşayan Ahıska Türkleri ve Özbek vatandaşlarının davet edildiği programa, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, Özbekistan Beynelmilel Kültür Merkezi yetkilileri ve ülkede faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, akademisyenler ve çok sayıda kişi katılmıştı.