Kazakistan’ın başkenti Nursultan (Astana) şehrinde şiddetli kar fırtınası kara ve hava ulaşımını olumsuz etkiliyor.

Etkisini dün öğleden sonra artıran kar yağışı ve fırtına başkentin diğer şehirlerle olan karayolu bağlantılarını da olumsuz etkiledi.

Uluslararası Nursultan Nazarbayev Havalimanı’nda on dört uçuş kar fırtınası ve şiddetli rüzgar sebebiyle ertelendi. Şiddeti saatte 55 km olan rüzgarın uçuş öncesi uçakların buzlanmaya karşı buz çözücüyle yıkamasına engel teşkil ettiğinden uçuşların yapılamadığını kaydeden yetkililer, uçamayan yolculara havalimanında yemek ve içecek servisinin yapıldığını bildirdiler.

Nursultan Nazarbayev Havalimanı, Kazakistan'ın eski başkent Almatı havalimanı'ndan sonra ikinci büyük hava limanı olup devlet tarafından işletilmektedir.

Acil durumlar Komitesi tarafından yapılan açıklamada ise sabah saatlerinden başlayarak Nursultan şehrinin diğer şehirlere olan kara yolu çıkışlarının kapatıldığını, rüzgarın şiddetini azaltmasından sonra gerekli çalışmaların  yapılacağını ve ulaşımın açılacağını duyurdu.

Bunun yanında kar fırtınası eğitime de engel oluyor. Şehir Valiliği yaptığı yazılı açıklamada 1-9 sınıflarda eğitime ara verildiğini bildirdi.