Elektromanyetik spektrum harp sahasına ait pek çok taktik ve stratejik bilgiyi barındırır. Günümüzün harp konseptinde, elektronik harp sistemleri, en son teknolojiye sahip almaç, işlemci ve anten birimleri ve kullanım özellikleri ile kusursuz çözümler sunmaktadır.

ASELSAN harp sahasında kullanılabilecek pek çok Elektronik Destek (ED) ve Elektronik Taarruz (ET) Sistem çözümlerine sahiptir.

ASELSAN sahip olduğu yüksek teknolojisiyle aşağıda sunulan Elektronik Harp Sistemleri'nin tasarım ve entegrasyonunu gerçekleştirmektedir;

- Elektronik İstihbarat (ELINT)

- Muhabere İstihbarat (COMINT)

- Radar Elektronik Destek

- Muhabere Elektronik Destek

- Radar Elektronik Taarruz

- Muhabere Elektronik Taarruz

- Önleyici Elektronik Harp

- Countering Improvised Explosive Devices (C-IED)

ELEKTRONİK İSTİHBARAT VE TAARRUZ FAALİYET ALANINDA

1. Deniz Platformu Radar Elektronik Destek (ED) Sistemi ARES-2N

ARES-2N çalışma frekansı (2-18 GHz) içerisinde deniz platformuna özel kapsamlı çözümler sunmaktadır. ED Sistemi tespit , teşhis, sınıflandırma, izleme, yön bulma, yer belirleme, sesli uyarı, platform ilişkilendirme ve elektromanyetik yayın kaydı yeteneklerine sahiptir.

ED Sistemi radar sinyallerinin geniş bantta tespit edilmesini sağlar.  Geniş frekans bandında tek darbeden yön bulma tekniği ve yüksek işaret işleme hızı özellikleri karmaşık radar sinyallerinin tespit ve teşhis edilmesini sağlar. Sistemin başlıca özelliği hassas parametre ölçümü ve özgün yayın kimliklendirme yeteneğidir. Sistem, otomatik olarak tespit edilen yayınları izleyebilir ve yerlerini belirleyebilir.

Geniş bant yapısı sisteme çok yüksek tespit olasılığı yeteneği kazandırmaktadır. Yüksek işlem hızı ve hassasiyet seviyesi, uzak mesafede tespit ve düşük çıkış güçlü radarları algılama yeteneği sağlamaktadır. Bant seçiciliği sayesinde geniş frekans bandına sahip sistemlerin maruz kaldığı duyarsızlaşma yaşanmadan, CW ya da pulse doppler sinyallerin bulunduğu ortamda çalışabilmektedir.

Genel Özellikler

- Geniş Bant Almaç Yapısı

- Düşük Yanlış Alarm Verme Oranı

-  Çok Kanallı Sayısal Almaç

- 360 derece yanca kapsaması

- Tek darbe yön bulma tekniği (Genlik karşılaştırma ve vektör karşılaştırma)

- Frekans, PRI, darbe genişliği, anten tarama tipi, yayın modülasyon tipi ve benzeri parametreleri belirleme

- Düşük tespit olasılığına sahip yayınları (LPI) algılayabilme

- CW yayın tespit ve CW yayından etkilenmeme

- Darbeler arası ve darbe içi analiz

- Sayısal kayıt

- Sayısal haritada hedef konumu verebilme

- Tanımlanan bantta radar ikaz alıcısı gibi görev yapabilme

- Görsel/işitsel uyarı

- Kimliklendirme performansını sağlayan özgün görev veri dosyası yapısı

2. Denizaltı Radar Elektronik Destek Sistemi ARES-2SC/NS

ASELSAN tarafından, denizaltı platformlarının Radar Elektronik Destek (ED) faaliyetlerini milli ve modern teknolojilerle yürütebilmesi amacıyla ARES-2SC Denizaltı Radar ED Sistemi geliştirilmiştir. İlk etapta, 2 adet AY Sınıfı (Tip 209) Denizaltı platformuna entegre edilen Sistem, Yeni Tip Denizaltı (Tip 214) Platformları için yine ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan ARES-2NS Denizaltı Radar ED Sistemi'ne temel teşkil etmektedir.

ARES-2SC Denizaltı Radar ED Sistemi, Su üstü gemilerde Türk Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan ASELSAN ED Sistemleri (ARES-2) ailesinin denizaltı platformlarına yönelik geliştirilmiş ED Sistemidir.

ARES-2SC, LPI Radarlar dahil 2-18 GHz bandında yayın yapan radar sistemlerine yönelik olarak; tespit, teşhis, kimliklendirme, uygun formatta gösterim, otomatik ve manuel kayıt ve oynatma kabiliyeti gibi fonksiyonları başarıyla yerine getirebilmek amacıyla tasarlanmıştır. Sistem, yanca 360° kapsama alanındaki radar yayınlarına ait frekans ve yayın parametrelerini sürekli ve gerçek/gerçeğe yakın zamanda hassas yön bilgisi ile tespit edebilmektedir.

ASELSAN ARES-2SC Denizaltı Radar ED Sistemi, basınca dayanıklı kompakt anten yapıları, yüksek teknolojili geniş bant sayısal mikrodalga almaçları, yüksek veri işleme kabiliyeti sayesinde görevini başarılı ve güvenilir şekilde yürütebilmektedir.

Genel Özellikler

- Modüler Sistem Tasarımı

- Kompakt  Anten Yapısı

- Geniş Bant Mikrodalga ve Sayısal Almaç Mimarisi

- Yüksek Tespit Olasılığı ( High Probability Of Intercept)

- Düşük Yanlış Alarm Oranı (Low Probability Of False Alarm)

- Yön Bulma (Genlik ve/veya Faz Karşılaştırma)

- LPI Özellikli Yayın Tespiti

- Frekans, PRF, PW, Anten Tarama Tipi ve Periyodu, Modülasyon Tipi Ölçme Yeteneği

- Frekans ve Yanca Sektörleri İçin Geliştirilmiş Filtre Yazılımları

- Savaş Yönetim Sistemi ile Birlikte Çalışabilme Kabiliyeti

- Platformda Mevcut Sistemlerle Karartma Arayüzleri

- S-57/S-63 veya Kullanıcı Tarafından Tanımlanan Harita Formatlarıyla Çalışabilme

- Sayısal Kayıt ve Oynatma

- MIL-STD -810F ve MIL-STD-461E Uyumlu

ELEKTRONİK HARP KENDİNİ KORUMA SİSTEMİ

  1. Karşı Tedbir Atma Sistemi

    ​- Tehdit tespiti sonrası hızlı reaksiyon

- Tamamen programlanabilir Görev Veri Dosyası mimarisi

- Sayısal kokpite entegre edilebilir tasarım

- Süit Merkezi Yönetim Birimi ile tehdide özel optimum karşıtedbir tekniğinin uygulanması

- Yoğun tehdit ortamında pilot için minimum iş yükü

- Otomatik, Yarı-Otomatik, Manüel ve By-Pass çalışma modları

- Eş zamanlı atım

- RF ve Elektrooptik güdümlü füzelere karşı çok sayıda Chaff/Flare atım programı

- Sürekli envanter izleme ve kritik mühimmat sayısında uyarı bildirimi

- By-pass hatları ile maksimum yedekleme

- Otomatik hatalı atım algılama ve aynı cins başka bir mühimmatla telafi

- Standart NATO kartuşları ve muadilleri ile uyumluluk

- Ayrık hat aktivasyonu seçeneği ile çok hızlı reaksiyon

2. Helikopter Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi

Helikopter Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi (HEHSİS), ASELSAN tarafından sabit ve döner kanat hava platformları için geliştirilen entegre bir Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi'dir. Süit Merkezi Yönetim Birimi etrafında entegre edilen HEHSİS,

- Radar İkaz Alıcısı Sistemi (RWR),

- Füze İkaz Sistemi (MWS),

- Lazer İkaz Alıcısı Sistemi (LWR),

- Radyo Frekans Karıştırıcı Sistemi (RFJ),

- Karşıtedbir Atma Sistemi (CMDS)

yetenekleri ile görev esnasında pilota kolay durum muhakemesi ve tehdide özel karşı tedbir uygulama kabiliyetlerini sağlamaktadır.

EHSİS, dar bant ve geniş bantta çalışan sayısal almaçları ve opsiyonel coğrafi konum belirleme kabiliyetleri ile dünyada bilinen muadili olmayan bir Katı Hal Güç Yükselteci ve DRFM (sayısal RF hafıza) teknolojisinin kullanıldığı RF Karıştırıcı sistemi sayesinde RF spektrumda kapsama ve gelişmiş karşıtedbir tekniklerinin uygulanmasını sağlamaktadır. Entegre ve modüler bir EH Kendini Koruma sistemi olan HEHSİS elektromanyetik spektrumda çok bantlı tehdit değerlendirmesi ve gelişmiş veri füzyonu gerçekleştirmektedir. HEHSİS tarafından, tespit edilen radar veya füze tehdidine karşı birleştirilmiş teknikleri de içeren en optimum karşıtedbirin uygulanması HEHSİS tarafından sağlanmaktadır. Sistem, yoğun tehdit ortamında platform bekasını sağlarken, pilot iş yükünü minimum düzeyde tutacak biçimde gelişmiş kullanıcı arayüzüne sahip olmakta ve sesli ve görsel ikazları da pilota sunmaktadır. Görev esnasında olay kaydı, darbe tanımayıcı kelime kaydı, enterferans yönetimi, tek noktadan yükleme/indirme, gece görüş uyumluluğu ve GPS/INS entegrasyonu HEHSİS'in diğer özellikleri arasındadır.

Açık mimari yapıda tamamı mili kaynaklarla tasarlanmış olan HEHSİS farklı kullanıcı ihtiyaçlarına göre yazılım modifikasyonu yapılmadan sistem konfigürasyonunda değişiklik yapılabilmesine imkân vermektedir. ​