Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevkat Mirziyayev, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u kabul etti. Sergey Lavrov, sıcak karşılama için Özbekistan cumhurbaşkanına teşekkür etti ve Rusya Federasyonu Başkanı Viladimir Putin'in  selamlarını getirdiğini belirtti. İki liderin ve iki ülkenin  birlikte hareket etmesinin önemini vurguladı.

Görüşmede iki ülke arasındaki işbirliği, stratejik ortaklık, ticaret hacmi, bölgesel güvenlik gibi konular ele alındı. 2020 yılında iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için atılacak adımlar konuşuldu. Taraflar Özbek-Rus ilişkilerinin güncel meselelerini tartıştılar, uluslararası ve bölgesel öneme sahip konularda görüş alışverişinde bulundular.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev, Şubat ayında Rusya Federasyonunu  ziyaret edecek. Lavrov’un ziyaretinin ise Rusya’da görüşülecek konuları netleştirme gerçekleştirildiği belirtildi.

Mirziyayev’in Şubat ayındaki Moskova ziyaretinde en önemli konu başlığı ise Özbekistan’ın Avrasya Ekonomik Birliği’ne (AEB) katılıp katılmayacağı. Özbekistan, bağımsızlığa çok önem veren ilk cumhurbaşkanı İslam Kerimov döneminden beri Avrasya Ekonomik Birliği'ne, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Şanghay İşbirliği Teşkilatı ile askeri ilişkilere mesafeli bir yol takip ediyordu.

Şevket Mirziyayev’in Avrasya Ekonomik Birliği'ne üyelik konusundaki tutumu henüz bilinmiyor.