Başbakan Dmitry Medvedev istifa etti. TASS ajansının bildirdiğine göre Medvedev, Cumhurbaşkanı Putin'in Anayasa'yı değişikliği talebine kolaylık sağlamak için istifa etti. 

[caption id="attachment_1400" align="aligncenter" width="300"] MOSCOW, RUSSIA - NOVEMBER 7, 2019: Russia's Prime Minister Dmitry Medvedev holds a meeting with lawyers to discuss legal market issues. Dmitry Astakhov/POOL/TASS
Россия. Москва. Премьер-министр РФ Дмитрий Медведев во время совещания с представителями адвокатского сообщества. Дмитрий Астахов/POOL/ТАСС[/caption]

Medvedev, "Hepimiz Rusya Federasyonu Başkanının mesajına şahit olduk. Vladimir Vladimirovich Putin, önümüzdeki yıl ülkemizde sadece çok önemli öncelikleri değil, aynı zamanda Rusya Federasyonu Anayasası'nda bazı temel değişikliklerin de yapılacağını ana hatlarıyla ortaya koydu. Bu değişiklikler, kabul edildiklerinde veya muhtemelen tartışmalardan sonra kabul edildiğinde  sadece Anayasanın bazı maddelerinde değil, aynı zamanda yasama, yürütme ve yargı arasındaki genel olarak güç dengesinde de önemli değişiklikler olacak. 

"Bu bağlamda, Rusya Federasyonu hükumeti olarak, ülkemizin cumhurbaşkanına bunun için gerekli kararları alma fırsatı verilmesi gerektiği açıktır. Bu şartlarda, Rusya Federasyonu Anayasası'nın 117. maddesi uyarınca Rusya Federasyonu hükumetinin istifa etmesinin doğru olacağına inanıyorum" dedi.

Medvedev'in başbakan olarak görev yaptığı süre çağdaş Rus tarihinde mutlak bir rekor oldu. (7 Yıl 8 ay veya 2808 gün.) Putin'le çok iyi iş birliği içinde olan Medvedev, Putin'in anayasa gereği aday olamadığı bir dönemde cumhurbaşkanı seçilmiş ve o dönemde de Putin başbakan olmuştu.

Medvedev başkanlığındaki mevcut hükumet 18 Mayıs 2018'de kuruldu. Bu hükumette 1 başbakan, 10 başbakan yardımcısı ve 22 bakanlık görev yapıyordu.

kabar.kg